disscuss print

"OKULLA ASKERI BIRLIĞIN IÇ IÇE OLMASI ÖĞRENCILERIN PSIKOLOJISINI BOZUYOR"

TUNCELİ (CİHAN)- Egitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Erkan Eslek, Pülümür Kırmızı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu(YİBO) ve askeri birliğin iç içe olması nedeniyle öğrencilerin psikolojisinin olumsuz etkilendiğini savundu.

Pülümür Kırmızı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu(YİBO) öğrencilerinin uzun yıllardan bu yana, askeri birlik ile iç içe olmasından dolayı öğrencilerin silahların gölgesinde eğitimlerini devam ettirdiklerini belirten Eslek, öğrencilerin psikoloji, sosyal ve pedagojik açıdan olumsuz etkilendiğini ifade etti. Askeri birliğin okul ile bitişik olması nedeniyle, yapılan atış talimlerinin öğrenciler üzerinde birçok olumsuz etki yaptığına dikkat çeken Eslek şöyle konuştu: "Okulun askeriye ile iç içe olması öğrencileri psikolojik, sosyal ve pedagojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, öğrenci velilerinin giriş çıkışlarında da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Çocuklar askeriyenin eğitim atışları, kapı nöbetleri, projeksiyonları, silah doldurup boşaltmaları, yürüyüş talimleri gölgesinde geçen eğitim öğretimleri ile ciddi psikolojik travma yaşamaktadırlar." Öğrenciler üzerinde yaşanan bu olumsuz durumun çözüme kavuşturulması için alınan önlemlerin geçici olduğunu dile getiren Eslek, "Geçici anlamda atılan adımlar mali açıdan oldukça ağır olacak. Bu nedenle okul bir an önce kapatılarak ilçe merkezine taşınmalı. Böylece hem daha ekonomik olacaktır hem de öğrenciler bu psikolojik baskıdan kurtarılacak." şeklinde konuştu.

Kırmızı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndaki öğretmen, bina durumu, personel gibi eksikliklere de dikkat çeken Eslek, 73 yatılı öğrencinin eğitim gördüğü okulda 5 sınıf öğretmeni, 8 branş öğretmeni bulunduğunu, rehber öğretmen açıklarının bulunduğunu belirterek, bütçeden alınan payın okulun ihtiyaçlarını karşılamadığını ifade etti.

Tunceli Üniversitesi'nin kurulmasının ardından yaşanan eksikler, eğitimde kadrolaşma konularına da değinen Eslek, ilgilileri il genelinde yaşanan tüm sorunları gerçekçi bir tespitle ve demokratik bir yaklaşımla, tüm tarafların katılımı ile çözmeye davet etti. (CİHAN)


REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR...


Bu haber 29/09/2009 20:52 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors