disscuss print

KURUMSAL HOSTİNG - BAYİ HOSTİNG - COM.TR TESCİLİ - SUNUCU KİRALA - HEMEN TIKLA...!

İşte Gezi Parkı Eylemleri Sonrası İlk Anket

İşte Gezi Parkı Eylemleri Sonrası İlk Anket_resim
Gezi Parkı eylemleriyle başlayan toplumsal olayların siyasi dengeleri nasıl etkilediği araştırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Afrika dönüşü yapılan ankete göre siyasi partilerin oy oranları değişmezken kutuplaşma arttı. Anket sonucu AK Parti yüzde 51, CHP yüzde 22, MHP ise yüzde 14 görülüyor.
AK Parti’ye aylık düzenli araştırma yapan PollMark araştırma şirketi, 7 Haziran Cuma günü telefon yöntemiyle halkın nabzını tuttu. Anket sonucu parti oy oranlarının diğer anketlerden farklı olmadığını ortaya koydu. PollMark’ın kurucularından Başbakan Başdanışmanı Doç. Dr. Ertan Aydın, anket sonucunu Radikal’e yorumladı. Olayların kutuplaşmayı keskinleştirdiğini söyleyen Aydın, “Eylemlerdeki vandalizm, aşırı sol öğeler sağ seçmeni AK Parti’de bütünleştiriyor. Gerilimin devam etmesi halinde AK Parti yine kaybetmez. ABD’nin en güvenilir araştırma şirketi PEW’in anketinde Başbakanımıza güven yüzde 60’ın üstünde çıkmıştı. Bu gerilim AK Parti’nin oylarını yüzde 60’a kadar yükseltebilir” dedi.
AK Parti Seçim İşleri Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da Gezi geriliminin AK Parti’ye oy kaybettirmediği görüşünde. Şentop, gelişmelerin Erdoğan’ın olası cumhurbaşkanlığı önünde engel olup olmadığı sorusuna ise “Hayır. AK Parti de, Başbakanımız da güçleniyor” yanıtını verdi.

BİR BAŞKA ARAŞTIRMA DAHA:

VATANDAŞLAR 'GEZİ' EYLEMİNİN DEVAM ETMESİNİ İSTEMİYOR

Andy-Ar'ın 21 ilde yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, Gezi Parkı eylemlerine destek verenler yüzde 24.3, desteklemeyenlerin oranı ise yüzde 52.5 oldu. Vatandaşların yüzde 82.8'i de eylemlerin devam etmesini istemiyor.

Gezi Parkı'nda ağaçların kesildiğine yönelik bilgi üzerine başlayan eylemler, ileriki günlerde çeşitli marjinal gruplarında katılımıyla büyümüş, polisle girilen çatışmalar sonucu Taksim ve çevresi savaş alanına dönmüştü. Polisin Taksim'den çekilmesine rağmen eylemler ülke genelinde devam etmişti. Polis bu sabah Taksim'e yeniden gelerek, Atatürk Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Anıtı çevresinde düzenleme yapmak istedi. Bu nedenler olaylar yeniden başladı.

Bu arada, Türkiye geneline yayılan eylemlere ilişkin Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, 21 ilde 3 bin 643 kişi ile yüz yüze görüşerek bir araştırma yaptı. Halkın Gezi Parkı eylemlerine desteğini ölçmeye yönelik araştırmalar, insanların çoğunluğunun eylemlere karşı olduğunu ortaya koydu. Eylemlerin devam etmesini isteyenler ile istemeyenler arasında da uçurum var.

ANDY-AR'ın araştırması sonuçları şöyle: "
Gezi Parkı eylemlerinden haberdar olanların oranı yüzde 92.4, olmayanların oranı ise yüzde 7.2.
Eylemi destekleyenlerin oranı yüzde 24, 3 iken, desteklemeyenlerin oranı 52,5. 'Kısmen' diyenlerin oranı ise 6,8.
Eyleme katıldığını söyleyenlerin oranı yüzde 12.1, katılmayanlar ise 75.1.
Eylemin devam etmesini isteyenler yüzde 7.5 iken, istemeyenlerin oranı yüzde 82.8."

STAR

REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR TIKLAYABİLİRSİNİZ...

MASAJ DÜNYASI...

ÇOCUK DOKTORUNA DANIŞ ÜCRETSİZREKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR...Bu haber 11/06/2013 11:19 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors

UKRAYNA HAM DANA DERİ İTHALATI