disscuss print

Zeytin Fidanı Dikimine Yasak Yok

Zeytin Fidanı Dikimine Yasak Yok_resim Zeytincilik sektörünün etkin sivil toplum kuruluşu Zeytindostu Derneği, son günlerde özellikle sosyal medyada 2014 yılında zeytin fidanı dikiminin yasaklanacağı yönündeki söylentilerin artması üzerine bir açıklama yaptı. Sözkonusu bilginin doğru olmadığını belirten Dernek Başkanı Abidin Tatlı, konunun fidan desteklemelerine getirilen sınırlamadan kaynaklandığını söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş kullanıcı sayısına sahip facebook ve twitter gibi sosyal medya mecralarında hızla yayılan “Zeytin fidanı dikimine 2014’te yasak geliyor” söylentisinin artması, Zeytindostu Derneği’ni harekete geçirdi. Konuyla ilgili olarak kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek için açıklama yapan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, “Son günlerde kamuoyunu meşgul eden, ‘ülkemizde zeytin dikimi yasaklanıyor’ söylemi doğru değildir” dedi.

SÖYLENTİNİN SEBEBİ O TEBLİĞ!

Yıllardır her çıkan kanunda, zeytin kanununun biraz daha esnemesiyle sektöre ilişkin hatalı bilgilerin yeni boyutlar kazandığını ifade eden Abidin Tatlı, bahse konu olan yanlış yorumun kaynağını da açıkladı. 18 Mayıs 2013 Resmi Gazete Sayı: 28651 Tebliğ uyarınca Yurt İçi Sertifikalı Fidan/Çelik Fidesi Ve Standart Fidan Kullanımı Desteklemesi Hakkında Tebliğ’in hatalı yorumlanmasının, “zeytin fidanına yasak geliyor” şeklinde yayılmasına neden olduğunu kaydeden Tatlı, “Yasak yok, fidan desteğine sınırlama geliyor” diye konuştu.

Destek sağlanacak arazilerin yeniden tanımlandığı tebliğe ilişkin bilgi veren Tatlı, şu ifadelerle konuya açıklık getirdi;

AKSİNE TALEP ETTİĞİMİZ BİR UYGULAMAYDI

“Burada bir yasaklanma olmayıp, ‘10 dekar alan üzerinde sertifikalı yağlık fidanlara dekar başına 100 TL, yağlık standart fidana ise dekarda 50 TL desteğin, marjinal tarım arazisi olması’ gerekir ibaresi yer almaktadır. Doğrusu bu uygulama yıllardır uygulamada üzerinde durduğumuz ve bakanlıktan talep ettiğimiz bir durumdu. Talebimiz 1. sınıf tarım arazisi ya da taban arazilerine zeytin dikimine tarımsal fidan desteğinin kaldırılmasıdır.

Burada kesin hüküm fidan desteği için marjinal tarım arazisi şartı getirilmiştir. Dikimin sınırlandırılması ya da yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde de bu tebliğ dışında bir düzenlemenin bulunmadığını teyit etmiş bulunuyoruz.”


REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR...


Bu haber 13/11/2013 13:43 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors