disscuss print

Abdesti Unutmak

Abdesti Unutmak_resim Abdestli olduğunu unutmak veya abdestli olduğunda şüheye düşmek:

Bir kimse abdest aldığından emin olupta, abdestini bozup bozmadığı konusunda şüpheye düşse, o kimse abdestli sayılır. Öte yandan abdestini bozduğunu bildiği halde yani mein olduğunda, sonradan abdest alıp almadığından şüphe eden kimse de abdestsiz sayılır.

Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey şüphe ile ortadan kalkmaz.

Abdestli olduğunu unutmak her iki mezhepte de abdesti bozmaz. Yani o kimse abdest aldığını hatırlıyorsa ve abdestini bozmadığını biliyorsa, abdestli olduğunu unutmuş olması Hanefi mezhebinde de, Maliki mezhebinde de abdestine zarar vermez.

Hanefi mezhebinde, abdest aldığını bilip, sonra bozulduğuna şüphe ederse, abdesti var kabul edilir. Abdesti bozulduğunu bilip, sonra abdest aldığında şüphe ederse abdestsiz sayılır, abdest alması gerekir.

Maliki mezhebinde, abdest alıp almadığını hatırlamazsa, abdesti yok kabul edilir. Daha sonra abdesti olduğunu hatırlarsa yine abdesti var demektir. Yani abdestli olduğunu unutmak abdesti bozmuş olmaz. Yine Maliki mezhebinde abdestini bozup bozmadığını kesin olarak bilemiyorsa, şüphe içinde ise yeniden abdest alması gerekir.


NAMAZ SİTESİ


REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR...


Bu haber 02/04/2014 11:47 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors