Aslı ERCANLI
Diş Hekimiinfo@dentartist.com
KURUMSAL HOSTİNG - BAYİ HOSTİNG - COM.TR TESCİLİ - SUNUCU KİRALAMA...!

Kişiye Özel Gülüş

Pırıl pırıl bir gülümseme hepimizin hoşuna gider. O kişi hakkında sıcak hisler hissetmemizi sağlar. Araştırmalar gösteriyor ki konuşma ve gülme sırasında fark etmeden karşımızdaki kişinin dişlerine odaklanırız. Ahenksiz bir gülümsemede bilinçaltımız bunun sebebini aramaya başlar. Kötü bir görüntü o kişi hakkında negatif duygular beslememize yol açar. Ahenkli bir gülümseme ise iletişimimizin başarısı için avantaj sağlar. İşte bu yüzden yapılacak en doğru işlem size özel gülüş dizaynıdır. Peki, gülüş dizaynı nedir ne değildir.

Gülüşümüzü etkileyen bir takım faktörler var. Cinsiyet, yüz şekli, yaş, dudaklar, diş etleri ve dişler. Bu faktörler ayrı ayrı sorunsuz dursa da bir arada düşünülünce gülüşümüz üzerinde büyük rol oynuyor.
Cinsiyet faktörü üzerinde durduğumuzda biz kadınlar ile erkeklerin gülüşleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Biz kadınlarda gülme hattı yukarı doğru kavisliyken dişlerin köşeleri daha yumuşak döner. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır ve ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur. Erkeklerde ise durum bizden biraz farklıdır. Gülme hattı daha düzdür ve dişlerin hatları daha belirgindir. Komşu dişlerde ise daha düz bir hatta birleşirler.

Yüz şeklimizde gülüşümüz üzerinde oldukça etkilidir. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş yapıları daha uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş yapıları kare veya yuvarlak olur. Uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir. Veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

Zamana meydan okuyamayan dişlerimiz de cildimiz ve vücudumuz gibi yılların etkisiyle yaşlanır. Dokuların sarkmasıyla beraber üst dudağımız da yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkar. Dikey boyutumuz kısaldığı için çene ucu-burun ucu birbirine olması gerekenden çok yaklaşır. Konuşurken ve gülerken üst dişlerimizin daha az, alt dişlerimizin daha çok, gözükmesi sonucunda daha yaşlı bir ifadeye sahip oluruz. Bunun önüne geçmek için yapılacaklardan biri de gülüş dizaynı.

Tüm bu faktörler gülüşümüzü oluşturur. Eğer gülüşünüzden memnun değilsek ve bu durum bizi rahatsız ediyorsa yapılacak şey çok basit. Karakterinize, yüz şeklinize, yaşınıza göre yapılacak gülüş dizaynı. Gülüş dizaynı sayesinde dudakların kalın, ince, uzun, kısa olmalarına göre düzenlenerek var olan kusurlar kapatılabilir.

GÜLÜŞ DİZAYNI NASIL YAPILIR?

Öncelikle ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız çekilir ve Panoromik ağız filminiz alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak filminiz ve özel istekleriniz doğrultusunda sahip olmak istediğiniz gülme hattı belirlenir. Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle mo-cap (geçici model) çalışması yapılır. Mo-cap sayesinde dişlerinize dokunulmadan bittiğinde neye benzeyeceğini görmüş olursunuz. Dilerseniz tedaviye devam edersiniz, dilerseniz tamamen vazgeçebilirsiniz.

Artık istediğiniz kadar gülebilir, “acaba nasıl görünüyorum” gibi düşünceleri aklınızdan kovabilirsiniz..

REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR TIKLAYABİLİRSİNİZ...

ÇOCUK DOKTORU'NA DANIŞ ÜCRETSİZ

MASAJ DÜNYASI...

COM - NET - ORG - COM.TR ALAN ADI TESCİLİ HOSTİNG ÜCRETSİZ


ÜCRETSİZ HOSTİNG - HOSTİNG İÇİN PARA ÖDEMEYİN

Bu yazı 13/08/2013 tarihinde eklenmiştir.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Ağız Kuruluğunun Çaresini Mi Arıyorsunuz
  2. Genel Sağlık İçin Tam Bir Ağız Sağlığı Gerek
  3. Kanal Tedavisi Korkutmasın!
  4. Dişeti Enfeksiyonları Ciddi Sonuçlar Doğurabilir
  5. Sosyal Hayatın En Büyük Düşmanı Ağız Kokusu
  6. Ciddi Hastalıklarının Ana Nedeni Diş Taşı
  7. Porselen Laminalar
  8. Diş Taşı Kayıplara Neden Olabiliyor
  9. Ağız Kokusu İletişimi Sınırlıyor
  10. Ne yapacağım şimdi?
 

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

Authors