Necdet İÇEL
İlahiyatçı Yazarinfo@necdeticel.com.tr
KURUMSAL HOSTİNG - BAYİ HOSTİNG - COM.TR TESCİLİ - SUNUCU KİRALAMA...!

Hz. Musa ve Mucizeleri...

Peygamberler isimleriyle müsemmadırlar. “Musa” kelimesi; Kıptîce’de iki kelimeden meydana gelmiş mürekkep bir kelimedir. Biri; “su” manasındaki “mû”, diğeri “ağaç” anlamındaki “sâ” kelimesidir.

Hz. Musa (a.s) Firavun ailesi tarafından bulunduğu yerde nehir, yani su ve ağaçlar vardı. Zaten annesi tarafından da bir sandığa konularak, çocukken de suya (nehre) atılmıştı. O çocuğa bulunduğu yerin bir simgesi olarak “su-ağaç” anlamına gelen “MÛsa” adı verildi.

İlginçtir ki; Kur’ân-ı Kerîm’de Hz. Mûsa’nın hayat hikayesinin önemli köşe taşlarının ve en önemli mucizelerinin su ve ağaç (asa) ile ilgili olduğunu göstermektedir.

Hz. Mûsa’nın ismine uygun bir şekilde hem asa ve hem su mucizelerinden bazıları şunlardır;


1- Daha yeni doğmuş iken, ağaçtan yapılan bir sandukaya konulması ve suyun içine (nehre) bırakılması hususu Taha suresi 38-39. ayetlerde anlatılır.
2- Sanduka içinde suya bırakıldığı yer ise sazlık bir yerdi ve orada yine ağaç ve su vardı.
3- Firavun’un kızı O’nu nehrin kenarında bulup çıkarırken, bulunduğu yerdeki ağaç-su ilişkisini düşünerek, bu harika olayın bir hatırası ve ilham eseri olarak O’na Mûsa adını vermiştir.
4- Daha yeni yetişen bir genç olan Hz. Mûsa Mısır’da Medyen’e gitti ve ilk vardığı yer, Medyen suyudur ve ardından da gölgelik bir ağacın altına oturmuştur. Bu husus Kasas suresi 20-24. ayetlerde uzunca anlatılmaktadır.
5- Medyen’den Hz. Şuayb’in kızıyla yani ailesiyle birlikte Mısır’a doğru yola çıktığında, elinde yine asası vardı ve ilk defa vahye mazhar olduğunda, Allah elindeki asasından sormuştur. Bu husus da Taha suresi 17-18. ayetler de anlatılır.
6- Hz. Mûsa’ya (a.s) şu ilk vahiy doğrudan Allah ile yapılan bir konuşma şeklinde cereyan etmiş ve bu ilahi kelam, bir ağaçtan seslendirilmiştir. Bu husus da Kasas suresi 30. ayette ifadesini bulmuştur. Bu da ağaç ve asa ile alakalı bir mucizedir.
7- Hz. Mûsa’ya gösterilen ilk mucize, ağaçtan yapılma asasıdır. Bu husus, Kasas suresi 31. ayette anlatılmaktadır.
8- Hz. Mûsa’nın Firavun’a gösterdiği ilk mucize asasıdır. Bu mucize de Araf suresi 104-107. ayetlerde anlatılmaktadır.
9- Hz. Mûsa’nın peygamberliğine karşı çıkan Firavun’un O’na karşı kullandığı ilk silah, sihirbazların sahnelediği kalın halatlar, uzun ağaçlar ve kalaslardı.4 Bu husus da Taha suresi 65-66 ile Araf suresi 150. ayetlerde anlatılır.
10- Hz. Mûsa’nın kavmi çölde susuz kalmıştı. İmdatlarına yine asası yetişti. Ağaç su ile birleşti. Bu hususu da Bakara suresi 60. ayet ile Araf suresi 160. ayetler anlatmaktadır.
11- Yahudilerin Mısır’dan çıkışları da, su ve ağaç mucizesine mazhar olmuştu. Denizin açılıp, Firavun’un boğulmasını anlatan bu kıssa da, yine asa ve su ile alakalı mucizeyi ifade eder. Bu hususlar da Şuara suresi 61-63. ayetlerde ifadesini bulmuştur.

Görülüyor ki Hz. Musa’nın asasıyla ve ona bağlı su ile alakalı mucizeleri, Kur’ân ayetleriyle ifade edilmiş ve on bir mucizeye medar olmuştur.

REKLAM ALANI - SİZE FAYDALI REKLAMLAR TIKLAYABİLİRSİNİZ...

ÇOCUK DOKTORU'NA DANIŞ ÜCRETSİZ

MASAJ DÜNYASI...

COM - NET - ORG - COM.TR ALAN ADI TESCİLİ HOSTİNG ÜCRETSİZ


ÜCRETSİZ HOSTİNG - HOSTİNG İÇİN PARA ÖDEMEYİN

Bu yazı 29/03/2012 tarihinde eklenmiştir.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Bilmek en büyük hazinedir!
  2. Bilgiyle Dirilmek!
  3. Allah Sevgisi!
  4. Günlük Yaşantımızda Sadelik!
  5. Kerbela ve Hz.Hüseyin
  6. Hukukun Üstünlüğü
  7. Suçlarını Örtmeye Çalışanlar!
  8. Kurban!
  9. Af ve bağışlanma ayı Zilhıcce
  10. Dünya Okuma Günü
 

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

Authors