CHP İzmir’de Tunç Soyer’in yerine Buğra Gökçe’yi mi aday yapacak?

Ali Yerlikaya İzmir'e geldi, CHP'liler endişelendi...

Nov 18, 2023 - 17:36
Dec 9, 2023 - 17:30
 0
CHP İzmir’de Tunç Soyer’in yerine Buğra Gökçe’yi mi aday yapacak?

YUSUF İNAN YAZDI

CHP İzmir’de Tunç Soyer’in yerine Buğra Gökçe’yi mi aday yapacak?

CHP’de her şey sil baştan. Genel Başkan değişti tüm hesaplar altüst oldu. CHP'nin İstanbul adayı kesin olarak Ekrem İmamoğlu. Mansur Yavaş'ın adaylığı kesin değil. CHP’nin Ankara’da değişimi konuştuğunu biliyoruz.

CHP’de sadece genel başkan değişmedi. Görünmeyen bir eş başkanlık sistemi de geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İmamoğlu’na akıl danışıyorum ama vesayet ilişkisi yok” dedi.

Bu açıklama her şeyi ortaya koyuyor.

Özel ve İmamoğlu 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde adayları birlikte belirleyecek.

Bunun ilk emareleri İzmir’den geldi.

Kulislere sızan haberlere göre, Özel ve İmamoğlu, Tunç Soyer’i İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için düşünmüyor.

Kimi düşünüyorlar?

O ismi açıklamadan önce Tunç Soyer’in emekli edilme bilgisini alan CHP’nin önemli isimlerinin Egede Sonsöz’de yer alan açıklamalarına bakalım.

24, 25 ve 26 dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Pazartesi günü yapılacak MYK toplantısının sonucunu bekliyorum. Belediye başkan adayları için ön seçim yapılmasına karar verilirse, Büyükşehire adayım. Sandık kurulmazsa, kesinlikle yokum” .

CHP İzmir 25, 26 ve 27. Dönem Milletvekili Tacettin Bayır, belediye başkan adaylarının ön seçimle belirlenmesi kararı alındığı takdirde, belediye başkanlığını düşünebileceğini söyledi. Bayır, “Ön seçime, aynı dönemde siyaset yaptığım arkadaşlar da girerse, oylarımızın bölünmemesi için Büyükşehir'den çekilirim, Karabağlar gibi sıkıntılı bir ilçeye aday olabilirim” .

CHP İzmir 26 ve 27. dönem Milletvekili Atila Sertel, "Anketler gerçeği yansıtmıyor. Tek gerçek, üyenin sınavıdır. Üyenin sınavına gireceksiniz, oyunuzun ve boyunuzun ölçüsünü göreceksiniz" dedi. Sertel, sandık kurulursa, sadece Büyükşehir için aday olacağım.

CHP İzmir 25, 26 ve 27. Dönem Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Eğer bir aday yoklaması veya ön seçim yapılacak olursa, ismimin yer almasını isterim. Halk beni Büyükşehir’e layık görüyorsa Büyükşehir’e, Bornova’da görmek istiyorsa Bornova’ya aday olurum, gereğini yaparım”

Bu açıklamaları duyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sitem etmekle yetindi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aday gösterilmeyeceği yönündeki söylentilere sitem ederek, "Ciddi olarak bunu hak etmediğimi düşünüyorum. Türkiye'ye ve dünyaya örnek projeleri hayata geçirmiş biri olarak kamu vicdanının bu konuda doğru şekillenmesini bekliyorum".

Tunç Soyer, bu açıklamasında keşke hayata geçirdiği Türkiye'ye ve dünyaya örnek projelerini de açıklasaydı.

CHP’nin İzmir’deki önemli isimlerinin açıklamaları gerçekten gündeme bomba gibi düştü.

Esas bomba İçişleri Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın İzmir ziyareti ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak İzmir’i kaybetme endişesini ortaya koyması oldu.

CHP’li Bakan, devlet bürokrasisinin katıldığı güvenlik toplantısına AKP’li milletvekilleri ile AKP ve MHP İl Başkanlarının da katılmasını eleştirdi.

Görünen o ki, Ali Yerlikaya’nın İzmir ziyareti İzmir siyasetini de hareketlendirdi.

Ali Yerlikaya’nın ziyareti sonrası İzmir'in sel suları altında kalmasına, Ak Parti İzmir Milletvekili Eyüp Kadir İnan;  "31 Mart’ta bu çile bitecek" , Ak Parti İzmir İl Başkanı  Bilal Saygılı da ; 31 Mart'ta yolcu edeceğiz. "CHP Belediyeciliği; bu şehrin 4 mevsim maruz kaldığı en büyük sorun. Yazın koku, kış yaklaşırken, sel baskınları” açıklamasıyla İzmir siyasetini hareketlendirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya mesajı verdi!

Ak Parti İzmir’i almakta kararlı!

İşte bu mesajların sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı eski Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe’nin ulusal basında yer alan konut krizi ile ilgili açıklamaları dikkat çekti. Buğra Gökçe benzer konularda daha önce de önemli açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye gündemine gelmişti.

Dr. Buğra Gökçe,  şimdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı...

Ekrem İmamoğlu’nun sağ kolu!

İddiaya göre Dr. Buğra Gökçe'nin Tunç Soyer ile kapanmamış bir hesabı var. Dr. Buğra Gökçe İzmir’den Tunç Soyer ve ekibi tarafından gönderilmiş.

CHP ve İmamoğlu çevresinden sızan haberlere göre, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Buğra Gökçe olacak!

Ön seçim olursa, Dr. Buğra Gökçe’nin şansı olur mu, bilemem!

Görünen o ki, Özel ve İmamoğlu İzmir’e neşter vurmaya karar vermiş görünüyor!

İzmir’de her şey değişebilir!

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow