Gökhan Zan, TİP’in Hatay Büyükşehir Belediyesi için başkan adayı oldu

Gökhan Zan kimdir?

Feb 12, 2024 - 17:30
 0
Gökhan Zan, TİP’in Hatay Büyükşehir Belediyesi için başkan adayı oldu

Gökhan Zan, TİP’in Hatay Büyükşehir Belediyesi için başkan adayı oldu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay’da eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı aday gösterdi. Zan geçen yıl da İYİ Parti’den Hatay milletvekili adayı olmuştu.

Zan’ın adaylığı TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay ve İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı bir basın toplantısıyla duyuruldu.

Toplantıda konuşan Kadıgil, “Biz Hatay’ın çığlığını duyduk. Öksüz bırakılan, yetim bırakılan, kimsesiz bırakılan ve bunun üstüne bir de seçeneksiz bırakılmaya çalışılan Hatay halkının isyanını duyduk” dedi.

Zan ise “Futbol kariyerimde savunmacıydım, bundan sonra da Hatay halkını savunmak istiyorum” dedi ve şunları söyledi:

  • “6 Şubat’ta maalesef kimimiz öldük, kimimiz eksik kaldık. Ama ilk üç gün yanımızda devlet ve belediye yoktu. Sadece halk vardı.
  • “Umutsuzluğa kapıldık, öfkemizi haykırdık. Ama bizim umudumuz halkımızın bize uzattığı milyonlarca el oldu.
  • “İktidardan farkı olmayanları desteklemeye mecbur bırakılmamızı da konuşacağız.
  • “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin sorumlularındandır. Kendisi, partisi tarafından tekrar aday gösterilmiştir. Bu karar kendisine daha önce oy vermiş Hatay halkına danışılmadan kararlaştırılmıştır.”

2009’dan beri önce AKP, ardından CHP’den belediye başkanı seçilen Lütfü Savaş’ın döneminde yapılan binalar da yıkılmış, Savaş bu nedenle eleştirilmişti.

Son olarak 6 Şubat’taki deprem anmasında da Savaş protesto edilmişti.

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil “CHP, Lütfü Savaş'ı değiştirirse adayınızı geri çeker misiniz?” sorusuna “CHP'li dostlarımız üstlerine düşeni yaparsa biz de üzerimize düşeni yaparız” cevabını verdi.

CHP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın anketlerde önde gözükmesi nedeniyle aday gösterildiğini açıklamıştı. Bugün toplanacak CHP Parti Meclisi toplantısında Savaş'ın adaylığı yeniden değerlendirilecek.

Gökhan Zan, geçen yılki depremin ardından Hatay’da yardım çalışmalarına verdiği katkıyla biliniyordu.

Zan geçen yılki genel seçimde de İYİ Parti’nin Hatay milletvekili adayları arasında ikinci sırada yer almış, İYİ Parti’nin bir milletvekili çıkarabilmesi sonucu Meclis’e girememişti.

Hatay TİP’in oy oranının en yüksek olduğu büyükşehir.

2023’teki genel seçimde oy oranı 8,7 olmuştu.

Gökhan Zan kimdir?

Kariyerine Hatayspor altyapısında başlayan savunma oyuncusu Gökhan Zan, ilerleyen yıllarda Gaziantepspor, Beşiktaş ve Galatasaray’ın yanı sıra milli takım formasını da giydi.

2015’te Galatasaray’da futbolu bıraktıktan bir yıl sonra Hatayspor’un genç takımını yönetmeye başladı.

2018’den Mayıs 2022’ye kadar ise Hatayspor teknik direktör yardımcılığı görevini yürüttü.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow