Tunç Soyer’in adaylığı kesinleşti mi?

Ak Parti Tunç Soyer’i istiyor!

Nov 22, 2023 - 06:46
Dec 9, 2023 - 17:30
 0
Tunç Soyer’in adaylığı kesinleşti mi?

YUSUF İNAN YAZDI

Tunç Soyer’in adaylığı kesinleşti mi?

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şanslı adam. Tam da kariyerinin sonuna geldi denildiği bir zamanda kader yoluna su serpti. İçişleri Bakanlığı bir konuşmasını gerekçe göstererek hakkında soruşturma başlattı.

CHP Genel Merkezi ve CHP’liler tarafından gözden çıkarılmıştı. İçişleri Bakanlığı Tunç Soyer’in imdadına yetişti.

CHP’liler hemen Tunç Soyer’i savunmak için harekete geçti. Sosyal medya Tunç Soyer savunucuları ile dolup taştı.

Ne olmuştu?

İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer'e şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde, Atatürk'ten alıntı yaptığı sözlerle Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin'i eleştirdiği için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

İki müfettiş görevlendiren bakanlığın yazısında Soyer'in Osmanlı Devleti'ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği iddia edildi.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nin 16 Kasım'da İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği yazıda, Soyer'in 9 Eylül'deki konuşmasına ilişkin soruşturma açıldığı bildirildi.

Soyer'in “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular” diyerek, Osmanlı Devleti ve yöneticilerini hedef gösterdiği iddia edildi.

Soyer'in kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçunu işlediği ileri sürüldü. Müfettişler belediyeden Soyer'in konuşmasının görüntülerini istedi.

Tunç  Soyer sosyal medya X hesabından üzerinden meydan okudu!

* “İçişleri Bakanlığı'nın 9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşmamdan dolayı bana soruşturma açtığını öğrendim.

* Sözlerim Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'undan alınmıştır. Maksadım çok açıktır: Milletin egemenliğine göz dikenlere karşı Cumhuriyetimizin yüz yıllık değerlerini ve devrimlerini savunmak, tüm tehlike ve tehditlere karşı korumak.

Her sözümün arkasındayım. Buyrun, buradayım. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İlelebet yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!”

Kim ne dedi?

Tunç Soyer’in meydan okuyan açıklamalarına, CHP’den destek gelmemesi dikkat çekti. Olayın yaşandığı günlerde Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Levent Üzümcü, Orhan Aydın gibi pek çok yazar, sanatçı ve aydının bulunduğu 38 kişi Soyer’e destek bildirisi imzalamıştı.

O dönem CHP Grup Başkan Vekili olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Laf Tunç Soyer’in olunca itiraz kolay. Ama o laf, Tunç Soyer’e ait değil ki! Altına hepimiz imza atıyoruz ki o laf, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait. O laf, Milli Mücadele’nin niçin kaçınılmaz olduğunu anlatması açısından da hepimize Atatürk’ten vasiyettir” demişti.

O dönem CHP İzmir İl Başkanı olan CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel ise “Soyer’in söyledikleri Atatürk’ün Nutuk’ta ve Gençliğe Hitabe’de söyledikleridir. ‘Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler...’ Kimi tarif ettiğini siz çok iyi biliyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.

İlginç olan CHP Genel Başkanı olan Özgür Özel’den ve CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel’den destek gelmemesi.

Görünen o ki, CHP Genel Merkezi Tunç Soyer’i gözden çıkarmış. CHP’nin gözden çıkardığına, Ak Parti İçişleri Bakanlığı’nın açtığı soruşturma ile sahip çıkmış oldu.

Bu durum, İzmir siyasi kulislerinde, Ak Parti İzmir'i kolay kazanmak için, Tunç Soyer’i istiyor. Soruşturma gündemden düşen Tunç Soyer’e can simidi oldu şeklinde yorumlandı.

Tunç Soyer’e CHP İzmir Milletvekilleri de sahip çıkmadı. İzmir medyasının zorlama sorularına birkaç İzmir Milletvekili (Murat Bakan, Mahir Polat, Yüksel Taşkın,  Rıfat Nalbantoğlu) ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu günü kurtaran cevaplar verdi.

Tunç Soyer’in adaylığı hala garanti değil.

*

İzmir Hatırası!

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow