Aliyev: Dağlık Karabağ'da yeniden yerleştirme eylülde başlayacak

Hankendi'nde yeniden yerleşim Eylül ayında başlayacak

May 30, 2024 - 21:25
 0
Aliyev: Dağlık Karabağ'da yeniden yerleştirme eylülde başlayacak

Aliyev: Dağlık Karabağ'da yeniden yerleştirme eylülde başlayacak

Azerbaycan lideri Aliyev, Dağlık Karabağ'da yeniden yerleştirmeyle ilgili “İlk taşınacak olanlar öğrenciler ve öğretmenler olacak. Karabağ Üniversitesi faaliyetlerine başlayacak" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni nüfusunun savaş sonunda terk ettiği Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'de eylül ayından itibaren yeniden yerleşmeye başlanılacağını duyurdu. 

Aliyev, 2023'te Bakü tarafından geri alınan Dağlık Karabağ'ın Hocalı kasabası sakinleriyle bir araya geldiği sırada açıklamayı yaptı.

Aliyev'e bir zamanlar esir tutulduğunu söylediği Hankendi'ni ziyaret etmek istediğini söyleyen bir sakine Azeri lider “Gidin ve buraları görün. Çünkü Hankendi'nde yeniden yerleşim Eylül ayında başlayacak” dedi.

Aliyev, “İlk taşınacak olanlar öğrenciler ve öğretmenler olacak. Karabağ Üniversitesi faaliyetlerine başlayacak.” diye konuştu.

Aliyev, Rus barış gücü askerlerinin bölgeden çekilmesi nedeniyle geçen ay kapatılan Rus-Türk ortak ateşkes izleme merkezine ev sahipliği yapan hayalet şehir Ağdam'da da yeniden yerleşimin başlayacağını kaydetti. 

Azeri güçleri, Eylül 2023'te Hankendi'yi ele geçirdi ve burada yaşayan en az 100,000 etnik Ermeni bölgeyi terk etti. 

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden bir yetkili Hankendi'de göçten bir ay sonra sadece birkaç yüz kişinin kaldığını söyledi.

Ermenistan Azerbaycan'ı etnik temizlik yapmakla suçlarken; Bakü, enklavın etnik Ermenilerinin bölgede kalmaya devam edebileceğini duyurdu. 

Karabağ Ermenileri, Azerbaycan'da kendilerini güvende hissetmedikleri için bölgeyi topluca terk ettiklerini söylüyor. 

Ermenistan'ın ıssız dört sınır köyünü Azerbaycan'a geri vermesi, bu ay Erivan sokaklarında kitlesel protestolara ve Başbakan Nikol Paşinyan'a istifa çağrılarına yol açtı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow