Cemil Çiçek'ten AK Parti değerlendirmesi: Gereğinin yapılması lazım!

“GEREĞİNİN YAPILMASI LAZIM”

Apr 24, 2024 - 09:29
 0
Cemil Çiçek'ten AK Parti değerlendirmesi: Gereğinin yapılması lazım!

Cemil Çiçek'ten AK Parti değerlendirmesi: Gereğinin yapılması lazım!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, 22 yılın sonunda ilk kez AK Parti'nin bir seçimden ikinci parti olarak çıkmasını, “Partinin MR’ı çekiliyor. Nerede kireçlenme var? Organ zaafı var veya yok. Bu birinci ayağıdır. Ondan sonra da gereğinin yapılması lazım” sözleriyle değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, 31 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Kuruluşundan bu yana ilk kez ikinci parti konumuna düşen AK Parti'de ayrıntılı çalışılması gerektiğini belirten Çiçek, “Siyasi partiler doğru olduğunu kabul ettiğinizin gereğini yapmak için kurulmuştur. Değilse fikir kulübüdür. Bundan sonra yine seçim olacak. Akademik faaliyet gibi tespitler olursa sonuç alamazsınız” önerisinde bulundu.

Sözcü ‘den Aytunç Erkin’e konuşan Cemil Çiçek, yerel seçimlerin ardından kaybeden partinin de kazanan partinin de özeleştiri yapması gerektiğini söyledi. Çiçek şu değerlendirmelerini aktardı:

“AK Parti, siz de yazıyorsunuz; çok yönlü bir araştırma içinde. Partinin MR’ı çekiliyor. Nerede kireçlenme var? Organ zaafı var veya yok. Bu birinci ayağıdır. Ondan sonra da gereğinin yapılması lazım. Bu noktada tarihimizde örnekler var. 1989’da Anavatan Partisi olarak seçimleri kaybettik. Kazananın da, kaybettiği söylenen partilerin de o seçimleri iyi değerlendirmesi gerekiyor. 18 Nisan 1999 seçimlerine de iyi bakmak gerekiyor. 1989 ve 1999 seçimleri iyi değerlendirilmeli. 1989’dan baktığınızda Anavatan kendi yönünden bazı değerlendirmeleri yaptı sonra gereğini yerine getiremedi. Parti içinde değerlendirmeler oldu ama gereğini yapamadığı için erime oldu.

“AKADEMİK FAALİYET GİBİ TESPİTLER OLURSA SONUÇ ALAMAZSINIZ”

Yenilginin sebebini neye bağladığı sorulan Çiçek, şunları kaydetti:

“Araştırmalarla ortaya çıkar. Tek bir neden olmaz. Her bölgeye her il, ilçeye göre değişir nedenler. Orta Anadolu’daki bir seçim kaybında birinci etken başkadır, Ege’de etken başkadır. Ayrı ayrı bakmak gerekiyor. Çevremizdeki beş on kişiye bakarak olmaz. Bunu 1989’da Anavatan Partisi yapmadı o zaman. Bir genel değerlendirmeye bakıldı ve sonuca varıldı. Genel değerlendirme her yerde geçerliyse kazanılan yerleri nasıl kazandık?

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow