CHP’de "Hesap" Zamanı: 394 Dosya Disiplin Kurullarına Gönderildi

Üst Kademe de Disiplin Sürecinde

Jul 5, 2024 - 01:04
 0
CHP’de "Hesap" Zamanı: 394 Dosya Disiplin Kurullarına Gönderildi

CHP’de "Hesap" Zamanı: 394 Dosya Disiplin Kurullarına Gönderildi

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri sürecinde CHP adayları aleyhine çalışan üyeleri disiplin sürecine sevk etti. Parti yönetiminden yapılan açıklamaya göre, somut kanıtlar içeren toplam 394 dosya il disiplin kurullarına gönderildi. Öte yandan, 29 Haziran-3 Temmuz döneminde 13 bin 192 yeni üye CHP'ye katıldı.

Disiplin Süreci Başladı

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Gökan Zeybek imzalı bir yazı, 20 Nisan’da il başkanlarına gönderildi. Yazıda, "Maalesef bazı üyelerimizin partimiz aleyhine, başka parti ve adayların lehine çalıştığı bilgileri edinilmiştir" denildi. CHP yönetimi, bu tür faaliyetlerde bulunan üyelerin isimlerinin raporlanmasını talep etti. İl başkanları ve adaylar, hazırladıkları raporları 29 Nisan’a kadar CHP Genel Merkezi'ne iletti.

MYK Gündeminde

CHP’nin Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu birimi, gelen raporları inceledi. İlk aşamada Genel Merkez’e iletilen bin 819 rapordan delil içermeyenler elendi ve rapor sayısı 638’e indirildi. Bu raporlar, 4 Temmuz’da gerçekleştirilen MYK toplantısında yeniden ele alındı ve dosya sayısı 394’e düşürüldü. Parti kaynaklarına göre, 394 dosya “Geçici uzaklaştırma” talebiyle il disiplin kurullarına sevk edildi.

Üst Kademe de Disiplin Sürecinde

Toplam 394 dosya içinde, "üst kademede" olan yalnızca bir isim bulunduğu bildirildi. Buna göre, Samsun Atakum Belediyesi’nin eski CHP’li başkanı Cemil Deveci de "CHP üyeliği ile bağdaşmayan davranışlar" gerekçesiyle disipline sevk edildi.

Dosyaların Yoğunlaştığı Bölgeler

Disiplin dosyalarının büyük çoğunluğu, CHP'nin seçim kaybettiği bölgelerde yoğunlaştı. En çok dosyanın bulunduğu seçim çevreleri ise Kırklareli, Selçuk, Dikili, Çukurova ve Seyhan olarak sıralandı.

Üye Atağı

CHP, disiplin sürecinin yanı sıra üye kazandırma çalışmalarına da hız verdi. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 29 Haziran ile 3 Temmuz tarihleri arasında partiye 13 bin 192 yeni üye kazandırıldı. Yeni üyelerin 2 bin 851’inin kadın olduğu belirtilirken, 6 bin 661’inin gençlerden oluştuğu açıklandı.

CHP'nin disiplin süreci ve üye kazanma çabaları, partinin yerel seçimlerde daha güçlü ve disiplinli bir şekilde yoluna devam etmeyi hedeflediğini gösteriyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: Birgun.Net

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow