CHP’li Bekir Başevirgen’den Emeklilerin Katılım Payı İsyanı

Katılım Payları Maaşların Yarısını Geçiyor

Jun 24, 2024 - 13:32
 0
CHP’li Bekir Başevirgen’den Emeklilerin Katılım Payı İsyanı

CHP’li Bekir Başevirgen’den Emeklilerin Katılım Payı İsyanı

YEREL GÜNDEM / MANİSA

Manisa – CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, özellikle kanser hastalarının kullandığı medikal ürünler için Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) bir yılı aşkın süredir güncelleme yapılmadığını belirterek, emeklilerin maaşlarının yarısına denk gelen katılım payları ödemek zorunda kaldığını açıkladı. Başevirgen, döviz kurunun artmasına rağmen SGK’nın ödediği katkı payının aynı kaldığını ve bu durumun emekliler için ciddi bir maddi yük oluşturduğunu vurguladı.

“Sağlık Harcamaları Emekliler İçin Kara Delik”

Bazevirgen, “10 bin lira ile yaşamaya çalışan emeklilerin maaşlarından sağlık harcamaları için kesilen tutar ciddi bir kara delik oluşturuyor. Emeklilerin yaşa bağlı hastalıklar ve özellikle kanser gibi hastalıklarla mücadele edenlerin kullandıkları medikal ürünler büyük bir mali yük teşkil ediyor,” dedi.

Katılım Payları Maaşların Yarısını Geçiyor

Kanser hastalarının kullanmak zorunda olduğu ürünlerin dövize endeksli olarak yurt dışından getirildiğini hatırlatan Başevirgen, “2024 Ocak ayında 5 bin 280 lira olan malzeme bedeline karşılık SGK 2 bin 468 lira ödüyor ve hastanın cebinden 2 bin 811 lira çıkıyordu. Mayıs ayında ise malzeme bedeli 6 bin 270 liraya yükselirken SGK’nın ödediği katılım payı aynı kaldı. Hastanın cebinden çıkan tutar ise 3 bin 800 liraya yükseldi,” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Koşullar Sağlığı Tehdit Ediyor

Ekonomik zorlukların emeklileri sağlıkları ve maddi durumları arasında tercih yapmak zorunda bıraktığını belirten Başevirgen, “Emekliler, kıt kanaat geçinme mücadelesi verirken ek sağlık harcamaları nedeniyle ciddi bir enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Sağlık ürünlerini tasarruf etmek için iki, üç gün üst üste kullanmak zorunda kalıyorlar,” diye konuştu.

“SUT Güncellenmeli ve Katılım Payları Artırılmalı”

Bazevirgen, SUT’un reel döviz kuru baz alınarak güncellenmesi gerektiğini belirtti. “Anayasamıza göre devlet, sağlık hizmetlerini herkesin beden ve ruh sağlığını koruyacak şekilde düzenlemekle yükümlüdür. Sağlık harcamaları için alınan ilave ücretler, özellikle emeklilerin ve dar gelirlilerin hayatlarını daha da zorlaştırıyor. SUT’un bir an önce reel döviz kuru baz alınarak güncellenmesi ve SGK’nın ödediği katkı payının artırılması gerekiyor. 10 bin lira maaş alan emeklilerin, maaşlarının neredeyse yarısına denk gelen katılım paylarını ödemek gibi bir lüksleri bulunmuyor,” dedi.

Sağlık Hakkı Temel Bir İnsan Hakkıdır

Bekir Başevirgen, mümkün olan en yüksek bedensel ve ruhsal sağlık standardına sahip olma hakkının uluslararası hukukla korunan temel bir insan hakkı olduğunu vurguladı. “Devlet, vatandaşlarının sağlık hakkını korumakla yükümlüdür. Emeklilerimizin bu hakkı tam olarak sağlanmalı ve sağlık hizmetlerine erişimleri kolaylaştırılmalıdır,” ifadelerini kullandı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in açıklamaları, emeklilerin sağlık harcamaları konusundaki sorunlarını gündeme taşıyarak, yetkilileri SUT’un güncellenmesi ve SGK’nın katkı paylarının artırılması için harekete geçmeye çağırıyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow