Karşıyaka Kent A.Ş.'nin Yönetimi Hakkında Suç Duyurusu

Temiz İzmir Derneği Suç Duyurusunda Bulunacak

May 26, 2024 - 16:39
 0
Karşıyaka Kent A.Ş.'nin Yönetimi Hakkında Suç Duyurusu

Karşıyaka Kent A.Ş.'nin Yönetimi Hakkında Suç Duyurusu

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Gaze-temiz.com sitesinde yer alan habere göre, Temiz İzmir Derneği Başkanı Nivent Kurtuluş Kent A.Ş hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Karşıyaka Belediyesi'ne ait Karşıyaka Kent A.Ş.'nin 2023 yılı mali durumuyla ilgili ciddi iddialar gündeme geldi. Şirketin, Türk Ticaret Kanunu Madde 376'ya aykırı olarak mali yükümlülüklerini yerine getirmediği ve iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.

Şirketin Durumu ve Yasal Yükümlülükler

Karşıyaka Kent A.Ş., 2023 yılı içinde ciddi mali kayıplar yaşadı. Şirketin zararları, kayıtlı sermayesinin üzerine çıkarak, Türk Ticaret Kanunu Madde 376 kapsamında zorunlu kıldığı önlemlerin alınmamasına neden oldu. Kanuna göre, Genel Müdür bu durumu Yönetim Kurulu'na yazılı olarak bildirmeli ve Yönetim Kurulu da Genel Kurul'u acil toplantıya çağırarak sermaye artışı veya diğer önlemleri almalıydı. Ancak, bu yükümlülüklerin yerine getirilmediği iddia ediliyor.

İhmaller ve Sonuçları

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyeleri, aylık mali raporlar aracılığıyla kolaylıkla tespit edilebilecek bu durum karşısında hiçbir önlem almadı. Bu ihmal, şirketin zararlarının artmasına, SGK ve vergi borçlarının oluşmasına ve çalışanların maaşlarının ödenememesine yol açtı. Sonuç olarak, şirketin teknik iflas durumuna düşmesi ve kamu zararının artması söz konusu oldu.

Sorumlular ve Yasal İşlemler

Karşıyaka Kent A.Ş.'nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri (Cemil Tugay, Aylin Öz, Önder Koç) hakkında yasal işlem başlatılması talep ediliyor. Bu kişiler, görevlerini ihmal ederek şirketin zararlarını büyütmüş ve kamuya ciddi zarar vermiştir.

Suç Duyurusu

Karşıyaka Kent A.Ş.'nin mali durumu ve yönetim ihmalleri hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusu yapılmıştır. Dilekçede, teknik iflas durumundaki şirketin gerekli yasal işlemlerin yapılması ve kamu zararının azaltılması için adımlar atılması talep edilmektedir.

Sonuç

Karşıyaka Kent A.Ş.'nin mali durumu ve yönetiminin ihmalleri hakkında yapılan bu suç duyurusu, şirketin geleceği ve kamu zararının azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Konunun yasal mercilerce incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması beklenmektedir.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow