Pakistan'ın eski Başbakanı Han'a yaşa dışı evlilikten ceza

ÇİFT İDDET SÜRESİNİ BEKLEMEDEN EVLENMEKLE SUÇLANDI

Feb 3, 2024 - 18:58
 0
Pakistan'ın eski Başbakanı Han'a yaşa dışı evlilikten ceza

Pakistan'ın eski Başbakanı Han'a yaşa dışı evlilikten ceza

Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han ve eşi Büşra Han hakkında 2018'deki evliliklerinin yasayı ihlal ettiğine karar verilerek yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. 71 yaşındaki Han, geçtiğimiz günlerde devlet sırlarını sızdırmaktan 10 yıl, devlet hediyelerini yasa dışı olarak satmaktan ise eşiyle birlikte 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Pakistan mahkemesi ülkenin eski Başbakanı İmran Han ve eşi Büşra Han'ın bugün 2018'deki evliliklerinin yasayı ihlal ettiğine karar vererek, çifti yedi yıl hapis cezasına ve para cezasına çarptırıldı.

Reuters'ta yer alan habere göre hapisteki 71 yaşındaki Han, geçtiğimiz günlerde devlet sırlarını sızdırmaktan 10 yıl, devlet hediyelerini yasa dışı olarak satmaktan ise eşiyle birlikte 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Han'ın partisi Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI), yaptığı açıklamada, "Mahkemede saatler süren aceleyle yapılan duruşmalar, tanıkların çapraz sorgusunun yapılmaması ve yasal sürecin olmaması resmen yasayla alay edildiğinin kanıtı" dedi.

Parti tarafından, "Bu davaların yürütülme şekli nedeniyle 8 Şubat seçimleri üzerinde büyük bir soru işareti oluşacak. Bu, Pakistan'ın yüksek yargısı için bir test durumudur" ifadesi kullanıldı.

ÇİFT İDDET SÜRESİNİ BEKLEMEDEN EVLENMEKLE SUÇLANDI

ARY News'in haberine göre ikiliye 500 bin rupi ( bin 800 dolar) para cezası verildi.
Büşra, önceki kocasından boşanıp Han'la evlendikten sonra İslam'daki iddet adı verilen bekleme süresini tamamlamamakla suçlandı.

Han çifti Ocak 2018'de iddet süresi bitmeden evlenmelerinin tartışıldığı bir zamanda evlenmişti. Ocak ayındaki evlilik ilk başta reddedildikten sonra PTI haftalar sonra evliliği doğrulamıştı.

Han çifti yanlış bir şey yaptıkları iddialarını reddetti.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow