ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın 'uranyum zenginleştirmesini' kınadı

"Üç nükleer bomba yapmaya yetecek"

Dec 30, 2023 - 16:58
 0
ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın 'uranyum zenginleştirmesini' kınadı

ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın 'uranyum zenginleştirmesini' kınadı

ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın 'uranyum zenginleştirmesiyle' ilgili ortak açıklama yaptı: "İran'ın nükleer programının hız kesmeden tırmanmasına katkıda bulunan bu eylemi kınıyoruz".

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, İngiltere, İran'ın nükleer silah yakıtı için kullanılan seviyeye yakın, yüzde 60 saflığa kadar yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretimini arttırmasını kınadı.

Ortak açıklamada, Tahran'ın geri adım atması çağrısında bulunan müttefikler, "İran'ın nükleer programının hız kesmeden tırmanmasına katkıda bulunan bu eylemi kınıyoruz" dedi. 

Ülkeler, nükleer program konusundaki anlaşmazlığın "diplomatik çözümüne bağlı" olduklarını kaydetti. 

Açıklamada "İran'ın yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretmesinin hiçbir inandırıcı sivil gerekçesi yoktur. Bu kararlar gergin bir bölgesel ortamda pervasızca bir davranışı temsil etmektedir." denildi.

"Üç nükleer bomba yapmaya yetecek"

BM'nin nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) salı günü yayınladığı bir raporda İran'ın yüzde 60 saflığa kadar yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretim hızında aylardır süren yavaşlamayı tersine çevirdiğini açıkladı.

UAEA raporuna "yeni bir şey yok" diyen Tahran yönetimi, programını "kurallara göre" yürüttüğünü söyledi.

UAEA'ya göre, Tahran'ın elinde yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi halinde üç nükleer bomba yapmaya yetecek yüzde 60 saflıkta uranyum bulunuyor.

İngiltere, Fransa ve Almanya, İran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek üzere 2015 yılında imzalanan anlaşmaya taraf olmaya devam ediyor. 

İran nükleer silah arayışında olduğu iddialarını reddediyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow