AYM'nin İptal Kararının Ardından Tazminatlar Çıkmaya

İlk Tazminat Kararı

Dec 27, 2023 - 20:55
 0
AYM'nin İptal Kararının Ardından Tazminatlar Çıkmaya

AYM'nin İptal Kararının Ardından Tazminatlar Çıkmaya

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Anayasa Mahkemesi'nin, Kamu Hizmetinden Çıkarılan Memurlara Yapılan Tazminat Düzenlemesini İptal Etmesi Sonrası İlk Tazminat Kararı

27 Aralık 2023 Çarşamba günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde görevli olan ve Kamu Hizmetinden Çıkarılan Memurlara Yapılan Tazminat Düzenlemesinin iptali üzerine dava açan bir memur için verilen tazminat kararı dikkat çekti. Anayasa Mahkemesi'nin, ihraç edilen memurların göreve iade edilmeleri sonrasında herhangi bir tazminat ödenmemesi hükmünü iptal etmesinin ardından yaşanan bu durum, C.K. adlı memurun dosyasında 50 bin TL tazminatın ödenmesine karar verilmesiyle sonuçlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan C.K., Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilmiş ve ardından yapılan itirazlar sonucunda 5 yıl sonra OHAL Komisyonu kararı ile göreve iade edilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin bu süreçte yapılan düzenlemeyi iptal etmesinin ardından C.K.'nin avukatı, müvekkilinin manevi zararının giderilmesi için İBB'ye başvuruda bulundu. Ancak yapılan başvuru reddedildi.

Avukat Nesrullah Oğuz, bu reddedilme kararının iptali talebiyle Ankara 8. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Dava dilekçesinde, C.K.'nin kamu görevinden çıkarılmasının toplum nezdindeki itibarını zedelediği ve bu durumun 350 bin TL manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte tarafına ödenmesini talep etti.

İncelemeler sonucunda mahkeme, İBB'nin memurun başvurusunu reddettiği kararın iptaline hükmetti. C.K.'nin manevi tazminat talebinin kısmen kabulüne karar veren mahkeme, 50 bin TL manevi tazminatın ödenmesine hükmetti.

Ancak bu karara muhalefet şerhi düşen bir üye hakim, C.K.'nin uzun süre kamu görevinden uzak kaldığını belirterek hükmedilen manevi tazminatın yetersiz olduğunu ifade etti. Bu şerhte, memurun açıkta geçirdiği sürenin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow