Rishi Sunak’tan seçim vaadi: Vergileri düşüreceğiz

Yılda 17,2 milyar sterlinlik vergi indirimi vaadi

Jun 19, 2024 - 18:08
 0
Rishi Sunak’tan seçim vaadi: Vergileri düşüreceğiz

Rishi Sunak’tan seçim vaadi: Vergileri düşüreceğiz

Başbakan Rishi Sunak, İngiltere'de 4 Temmuz'da yapılacak seçimlerden önce, yeniden seçilmesi halinde çalışanlara yönelik 17 milyar sterlinlik vergi indirimi sözü verdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Çarşamba günü başkent Londra'daki Başbakanlık konutu 10 Downing Street'te yaptığı basın açıklamasında, Mayıs ayında Kral 3. Charles'tan Avam Kamarası'nı feshetmesini istediğini ve ülkede genel seçimin 4 Temmuz'da yapılacağını açıkladı.

Anketlerde muhalefet İşçi Partisi (Labour) lideri Keir Starmer'in yaklaşık 20 puan gerisinde çıkan ve seçim kampanyasını ekonomik referansları üzerine kuran Sunak, enflasyondaki düşüş ile birlikte yeni hükümetin artık daha fazla vergi indirebilecek konumda olduğunu belirtti.

Ülkede enflasyon, yaklaşık üç yıldır ilk kez İngiltere Merkez Bankası'nın hedeflediği seviyeye düştü. Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) mayıs ayında, nisan ayındaki yüzde 2,3’ten yüzde 2'ye düşerek ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.

Ekim 2022'de yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonda, Temmuz 2021'den bu yana ilk kez hedeflenen rakam yakalandı.

Yılda 17,2 milyar sterlinlik vergi indirimi vaadi

Parti manifestosu, vergi indirimlerini kampanyanın merkezine koymayı hedeflerken, Sunak'ın ekibi bu hamlenin geleneksel olarak vergi ve harcama partisi olarak görülen İşçi Partisi üzerinde baskı yaratacağına inanıyor.

Ana vergileri kaldırmayacağını açıklayan muhalefet lideri Keir Starmer, İşçi Partisi'nin uzun süredir sahip olduğu "vergilendir ve harca" partisi imajını reddederken, özel yatırımı teşvik edeceklerini ve yapısal konut sorunlarına odaklanacağını söyledi.

Buna karşın 44 yaşında eski bir yatırımcı olan Sunak, vergilerin 2029-2030 dönemine kadar yılda 17,2 milyar sterlin azaltılacağını açıkladı.

Seçim manifestosu lansmanında konuşan Sunak, "İnsanların partimizden ve benden hayal kırıklığına uğradığı gerçeğini görmezden gelmiyorum. Her şeyi doğru yapmadık, ancak bu seçimde ülkemizi yaşamak için daha iyi bir yer haline getirecek tek parti biziz" dedi.

İşçi Partisi, Sunak’ın seçim manifestosu için "Bedelini İngiliz halkının ödeyeceği beş yıl daha sürecek bir Muhafazakâr kaosun reçetesi" değerlendirmesinde bulundu.

14 yıldır iktidarda olan Muhafazakâr Parti, 2010 yılındaki seçimlerde oyların 36,1’ini alarak 1997’den 2010’a kadar tek parti olarak hükümeti yöneten İşçi Partisi’nin iktidarına son vermişti.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow