Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan mazbatasını aldı

Demirtaş’ın koğuş arkadaşı olan Abdullah Zeydan kimdir?

Apr 5, 2024 - 16:04
 0
Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan mazbatasını aldı

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan mazbatasını aldı: 'Hukuktan, adaletten tavır alan 85 milyona şükranlarımızı sunarız'

Pazar günü yapılan yerel seçimlerde yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ardından memnu hakları alınıp tepkiler üzerine geri verilen Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Abdullah Zeydan bugün mazbatasını teslim aldı.

Mazbatayı, Van Adliye binasında birlikte alan Eş Belediye Başkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal, gazetecilere de açıklama yaptı.

Şedal,"Bu topraklarda yüzyıllardır eşitlik, adalet, özgürlük ve kolektif vicdanı yeniden bu toplumda tesis etmenin mücadelesini yürütüyoruz. Yerel yönetimlerde de uzun zamandır aynı fikriyatla mücadelemiz devam ediyor" dedi.

Zeydan ise "Başta iradesini sahiplenen Van halkımız başta olmak üzere hukuktan, adaletten tavır alan 85 milyona şükranlarımızı sunarız" diye konuştu ve ekledi:

"YSK'nin kararı ülkemizde toplumsal barışın umutlarını yeşertmiştir. Hepimizin birlikte onurlu, özgür bir yaşamı tesis etmede sorumluluklarımızı var. Artık güzel kentimize halkımıza layık hizmetlerin zamanıdır. Kentin bütün dinamikleri ile birlikte birikmiş tüm sorunların çözümü için işe koyulacağız."

Zeydan, Van'daki mazbata sürecinde kendisine destek veren tüm siyasi partilere de teşekkür etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Zeydan'a memnu haklarının geri verilmesi sonrası, "Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu" mesajını paylaşmıştı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Van ilimizdeki belediye başkanı seçimi ile ilgili 1 Nisan günü zuhur eden cinnet hali durumu, YSK verdiği isabetli kararla sonlandırdı" demiş, YSK'yı kararı dolayısıyla kutlamış, daha sonra sosyal medya paylaşımını silmişti.

Neler yaşandı?

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, Salı günü mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas'a verilmişti.

Aynı gün DEM Parti karara karşı çıkmak için protesto çağrısı yapmış, Parti İl Binası önündeki eylemde polis, Abdullah Zeydan ve beraberindeki DEM Partililere biber gazıyla müdahale etmişti.

Valilik ise 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirmişti.

Zeydan, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016'da tutuklanarak "örgüte yardımdan" 5 yıl, "örgüt propagandası yapmaktan" 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Zeydan, 6 Ocak 2022’de verilen kararla tahliye edildi.

Yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Zeydan'ın 2024 yerel seçimleri için yaptığı belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etmişti.

Van ve tüm ilçelerinde DEM Parti kazandı

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlere resmi olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı yüzde 55,48 oyla DEM Parti adayı Abdullah Zeydan kazanmıştı.

AKP adayı Abdulahat Arvas oyların yüzde 27,15'ini, Yeniden Refah Partisi adayı Abdullah Sadıksoy da yüzde 5,37'sini almıştı.

Van'ın tüm ilçelerinde de, yerel seçimleri DEM Parti kazanmıştı.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Adalet Bakanlığı’nın başvurusu üzerine, Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu (yasaklı) haklarının geri alındığını açıklamıştı.

Memnu haklarının elinden alınması, Zeydan’ın seçilme hakkını yitirmesi, itiraz başvurularından sonuç çıkmazsa mazbatasının verilmemesi anlamına geliyordu.

Memnu hakların iadesi veya geri alınması ne anlama geliyor?

Memnu haklar, mahkumiyet kararı nedeniyle kişiye temel hak kısıtlamaları demek.

Memnu yani yasak hakların iadesi, belli bir suçtan hüküm giymiş olanların seçme seçilme hakkı dahil, kısıtlanan temel haklarının, hükmün infazının tamamlanması veya beraat edilmesi halinde geri verilmesi anlamına geliyor.

Abdullah Zeydan'ın yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Zeydan'ın belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etmişti.

Adalet Bakanlığı’nın başvurusu ile mahkeme bu hakkı geri almıştı.

Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: 'Dur demenizi bekliyoruz'

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'daki seçimlerle ilgili gelişmeler üzerine bir mesaj yayımlamıştı.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Seçim gecesi halkın iradesine saygı duyacağınızı ve mesajı aldığınızı belirtmiştiniz. Van'da yaşananlar sizin bu mesajlarınızla uyumlu değil maalesef. Halkın iradesine saygı duymak bu şekilde olmaz. Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili açıklamasında "İkinci olana mazbata verme rezaleti Van halkının iradesine pusu kurmaktır. Van halkının iradesine saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur" dedi.

Twitter paylaşımını geçin
Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Twitter paylaşımının sonu

İmamoğlu: Karar Van halkının iradesini tanımamaktır, demokrasiden yana tavır almak zorundayız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da kararla ilgili sosyal medyadan paylaştığı mesajında, "Demokrasiden yana tavır almak zorundayız" demişti.

Demirtaş’ın koğuş arkadaşı olan Abdullah Zeydan kimdir?

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan, 13 Mart 1972'de Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yüksekova’da tamamladı.

Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Zeydan, farklı şirketlerde mimarlık yaptı.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015'de yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Anayasa'ya eklenen bir madde sonucu geriye dönük dosyalarla ilgili olarak dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri ile beraber 4 Kasım 2016 da gözaltına alınıp aynı gün tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan'a, "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözlerinden dolayı ve katıldığı bir eylemden ötürü “örgüte yardımdan” 5 yıl, “örgüt propagandası yapmaktan” ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Zeydan, 6 Ocak 2022’ye dek Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuldu.

Zeydan, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile aynı koğuştaydı.

Hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Zeydan yeniden yargılanmış, cezası 3 yıla indirilmiş, yattığı süre göz önünde bulundurularak 6 Ocak 2022'de verilen kararla tahliye edilmişti.

Adalet Bakanlığı, 29 Mart Cuma günü idari bir karar ve yazıyla, mesai bitimine 5 dakika kala Zeydan'ın 2022 yılında aldığı memnu haklarına itiraz etmişti.

Abdullah Zeydan'ın babası Mustafa Zeydan ve kardeşi Rüstem Zeydan da eski Hakkari milletvekilleri.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow