Yılın ilk yerel seçim anketi: İstanbul'da yarış başa baş

Ekrem İmamoğlu: Yüzde 40,8 Cumhur İttifakı (AKP Adayı): Yüzde 40,2 Kararsızım-Adaylara Bağlı: Yüzde 19,0

Jan 6, 2024 - 03:14
 0
Yılın ilk yerel seçim anketi: İstanbul'da yarış başa baş

Yılın ilk yerel seçim anketi: İstanbul'da yarış başa baş

YEREL GÜNDEM / İSTANBUL

İstanbul'da gerçekleşecek yerel seçimlere ilişkin yılın ilk anket sonuçları açıklandı ve yarışın ne kadar kıyasıya olduğu belirginleşti. ORC Araştırma tarafından yayınlanan İstanbul anketi, Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde önemli bir gösterge haline geldi.

31 Mart'ta gerçekleşecek seçimlerde İstanbul'un kim tarafından kazanılacağı büyük bir merak konusu haline geldi. AKP'nin İstanbul adayının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Ocak Pazar günü açıklanması bekleniyor. Kulislere göre, Erdoğan'ın aday olarak eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul Milletvekili Murat Kurum’un ismini duyuracağı konuşuluyor.

CHP ise mevcut İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile devam etme kararı aldı.

Bu süreçte anket şirketleri de yerel seçimlere odaklanarak çalışmalarını sürdürüyor. ORC Araştırma, İstanbul'da yapılacak seçimler öncesinde İstanbullulara yönelik bir anket gerçekleştirdi. 25 Aralık 2023 ile 3 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılan ve 5 bin 100 kişiyle gerçekleştirilen yüz yüze anket sonuçları şu şekilde:

  • Ekrem İmamoğlu: Yüzde 40,8
  • Cumhur İttifakı (AKP Adayı): Yüzde 40,2
  • Kararsızım-Adaylara Bağlı: Yüzde 19,0

Anket sonuçları, İstanbul'da seçim yarışının oldukça kıran kırana geçeceğine işaret ediyor. İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı arasındaki oy oranları son derece yakın, kararsız seçmenlerin tercihi ise belirleyici olabilir.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow