ABD olası bir misillemeye karşı teyakkuzda

İsrail Şam'da İran konsolosluğunu vurdu

Apr 7, 2024 - 15:37
 0
ABD olası bir misillemeye karşı teyakkuzda

İsrail'in Şam'da İran konsolosluğunu vurmasının ardından ABD olası bir misillemeye karşı teyakkuzda

Amerikalı üst düzey bir yetkili, konsolosluk saldırısına misilleme olarak İran'ın bölgedeki İsrail ya da Amerikan üslerini hedef alması olasılığına karşı ABD'nin hazırlık yaptığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İran'ın, İsrail'in Şam'daki konsolosluk binasına yönelik saldırısına misillemede bulunacağını bildirmesinin ardından teyakkuza geçti. 

Reuters'ın Amerikalı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, konsolosluk saldırısına misilleme olarak İran'ın bölgedeki İsrail ya da Amerikan üslerini hedef alabileceği olası bir saldırıya karşı ABD'nin hazırlık yaptığı belirtildi.

Amerikalı CNN haber kanalının gelecek hafta içinde bir saldırı olabileceği yönündeki haberini de doğrulayan yetkili, "Kesinlikle yüksek bir teyakkuz halindeyiz" dedi.

Şam'daki İran'ın konsolosluk binasını İsrail'in vurması sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetmiş, ölenler arasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nde üst düzey komutan olan Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi'nin de bulunduğu duyurulmuştu.

İran'ın misilleme açıklamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden da perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşerek İran'dan gelen tehdidi ele almıştı.

Zahedi'nin Kasım Süleymani'nin Ocak 2020'de bir ABD hava saldırısında hedef alınmasından bu yana öldürülen en üst düzey İran Devrim Muhafızları komutanı olduğu belirtiliyor.

Saldırıdan sonra açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, "Direniş cephesinin iradesini yok etmeyi başaramayan Siyonist rejim (İsrail), kendini kurtarmak için kör suikastları yeniden gündemine aldı. Hedeflerine asla ulaşamayacağını ve bu korkakça suçun cevapsız kalmayacağını bilmelidir" demişti. 

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow