ABD Savunma Bakanı Austin destek için Kiev’de

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de temaslarda bulunuyor.

Nov 20, 2023 - 19:44
 0
ABD Savunma Bakanı Austin destek için Kiev’de

ABD Savunma Bakanı Austin destek için Kiev’de

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, uluslararası toplumun dikkati İsrail-Hamas çatışmasına çevrilmişken bugün Ukrayna’nın başkenti Kiev’de temaslarda bulunuyor.


Austin, sosyal medya platformu X'ten "Bugün buraya önemli bir mesaj vermek için geldim. ABD, Rusya'nın saldırganlığına karşı özgürlük mücadelesinde hem şimdi hem de gelecekte Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" diye yazdı.

ABD Avrupa Komutanlığı Komutanı'nın eşlik ettiği Austin, büyükelçilik tarafından yayınlanan bir fotoğrafta bir trenin yanında ABD'nin Kiev Büyükelçisi ile el sıkışırken görülüyor.

ABD'nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink de, “ziyaretin Washington'un özgürlük mücadelesinde Ukrayna'ya verdiği sarsılmaz desteğe işaret ettiğini” söyledi.

Reuters haber ajansı ziyaretin, gelecek yıl Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde Amerika'da Ukrayna'ya yardım konusunda bölünmenin arttığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Önümüzdeki ay Washington'da Ukrayna-ABD askeri sanayi konferansı düzenlenmesi planlanıyor.

6-7 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan konferansla, Rusya'nın geniş çaplı işgaline karşı mücadelesi iki yıla yaklaşan Ukrayna'nın yerli silah üretimini arttırmak amaçlanıyor.

Şubat 2022'de işgalini başlatan Rusya, Ukrayna'nın neredeyse beşte birini kontrol ediyor. Batı’nın Ukrayna’ya gönderdiği askeri teçhizata karşın, Ukrayna’nın Rusya karşısında büyük bir ilerleme kaydedemediği görülüyor.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow