ABD Yemen’de Husi hedeflerini vurmaya devam ediyor

17 Husi militanının öldüğünü duyurdu.

Feb 11, 2024 - 23:10
 0
ABD Yemen’de Husi hedeflerini vurmaya devam ediyor

ABD Yemen’de Husi hedeflerini vurmaya devam ediyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Yemen’deki Husi güçlerine karşı yeni bir operasyon düzenlendiğini ve Kızıldeniz’deki ticari gemilere karşı saldırı hazırlığında olan bazı hedeflerin vurulduğunu açıkladı.

ABD Merkez Komutanlığı CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “ABD Merkez Komutanlığı kuvvetleri, Kızıldeniz'deki gemilere karşı fırlatılmak üzere hazırlanan iki mobil insansız su üstü gemisi (USV), dört mobil gemisavar seyir füzesi ve bir mobil kara saldırı seyir füzesine (LACM) karşı meşru müdafaa saldırıları gerçekleştirdi” denildi.

Açıklamada ayrıca “CENTCOM bu füzeleri ve USV'leri Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etmiş ve bunların bölgedeki ABD Donanması gemilerine ve ticaret gemilerine yönelik yakın bir tehdit oluşturduğunu belirlemiştir. Bu eylemler seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD Donanması ve ticaret gemileri için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir” ifadelerine yer verildi.

Husi'lere yakın Saba isimli haber ajansı da söz konusu saldırılarda 17 Husi militanının öldüğünü duyurdu.

ABD kuvvetleri, koalisyon güçleri İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerin de katılımıyla ticari gemilere karşı saldırıları engellemek üzere Yemen’de çeşitli noktaları bir süredir hedef almayı sürdürüyor.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow