ABD'den İsrail'e uyarı: Refah'ta 'askeri operasyon' istemiyoruz

Refah'ta 'askeri operasyon' istemiyoruz

Feb 26, 2024 - 02:17
 0
ABD'den İsrail'e uyarı: Refah'ta 'askeri operasyon' istemiyoruz

ABD'den İsrail'e uyarı: Refah'ta 'askeri operasyon' istemiyoruz

Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı 'Aksa Tufanı' operasyonunun ardından İsrail'in 1,5 milyonun üzerinde Filistinli sivilin sığındığı Refah'a askeri operasyon için hazırlıkları sürerken ABD'den Tel Aviv yönetimine uyarı geldi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Refah'ta sivilleri korumaya yönelik bir plan görmeden "askeri operasyon" istemediklerini söylediklerini vurguladı.

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları sürerken Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, NBC ve CNN'e verdiği röportajda Tel Aviv yönetimine uyarılarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden'a Refah'taki sivillerin korunmasına ilişkin bir plan sunulmadığını kaydeden Sullivan, "Gazze'nin diğer tarafında yürütülen operasyonlar nedeniyle küçücük bir alana sıkıştırılmış 1 milyon kişiden bahsediyoruz. Aynı zamanda tüm insani yardım sistemi de burada." dedi.

Sullivan, sivilleri koruyacak, güvenlik, gıda, kıyafet ve barınak sağlayacak bir plan olmadan Refah'ta ilave "askeri operasyon" istemediklerini İsrailli yetkililerle tüm görüşmelerinde açık bir şekilde dile getirdiklerini belirtti.

Planı görene kadar Biden'ın İsrail'e silah satışını askıya alma ihtimali bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Sullivan, varsayımda bulunmak istemediğini, görüşlerini İsrail'e net bir şekilde aktardıklarını, bu çerçevede Tel Aviv'in dönüş yapmasını beklediklerini bildirdi.

Sullivan, Paris'te ABD, İsrail, Mısır ve Katar arasında yürütülen görüşmelerle ilgili ise detaya girmeyeceğini ancak esir takası ve çatışmalara aranın nasıl yürütüleceği konusunda "genel bir anlayış" sağlandığını dile getirdi.

Mısır ve Hamas yetkililerinin Katar'da ilave görüşmeler yapacağını aktaran Sullivan, konuya ilişkin nihai anlaşma sağlanması için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Bekleyip, göreceğiz." dedi.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow