ABD'li Senatör Hollen: Biden'ın güvence vermesi sonrası Türkiye'ye F-16 satışını engellemeyeceğim

Türkiye'ye F-16 satışını engellemeyeceğim

Feb 4, 2024 - 04:32
 0
ABD'li Senatör Hollen: Biden'ın güvence vermesi sonrası Türkiye'ye F-16 satışını engellemeyeceğim

ABD'li Senatör Hollen: Biden'ın güvence vermesi sonrası Türkiye'ye F-16 satışını engellemeyeceğim

Çatı yapısını Kürt YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri isimli oluşuma yönelik Türkiye'nin operasyonlarından derin rahatsızlık duyduğunu belirten ABD'li Senatör Chris van Hollen, "Biden yönetimi bana, ABD'nin Kürtlere desteğini daha yüksek sesle dile getirme konusunda güvence verdi." dedi

ABD'de Maryland Senatörü Chris Van Hollen, bir açıklama yayımlayarak, Başkan Joe Biden yönetiminden 'Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik tutumu dahil bazı hassas konulardaki eylemlerini izleyeceğine' dair 'güvence' aldığını belirterek Ankara'ya F-16 savaş uçağı satışını engellemeyeceğini bildirdi. 

Senato Komitesi üyesi Van Hollen, yönetimden "Yunanistan ve Türkiye arasında devam eden diyaloğu teşvik etmek amacıyla Türk uçaklarının Yunan hava sahasına ihlallerinin devam edip etmeyeceğini yakından izlemeye devam edecekleri" bilgisini aldığını belirtti. 

Demokrat Partili Senatör, açıklaması şu şekilde sürdürdü:

"Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması uzun bir gecikmeyle gerçekleşmiş olsa da, memnuniyet verici bir adım ve NATO camiasına da önemli bir sinyaldir. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli Kürt müttefiklerimize yönelik devam eden saldırıları, Doğu Akdeniz'deki saldırgan eylemleri ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik askeri saldırılarını desteklemede oynadığı rol konusunda ciddi endişelerim var. Başkan Joe Biden yönetiminin bu konularda bana bilgi vermesi ve endişelerimi gidermek üzere zaman ayırmasını takdirle karşılıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, askeri uçakların Yunan hava sahasına yönelik ihlallerini durdurduğunu görmekten memnuniyet duymakla birlikte, yönetim bana Yunanistan ve Türkiye arasında devam eden diyaloğu teşvik etmek amacıyla bu konuyu yakından izlemeye devam ettiklerini bildirdi. 

Ayrıca yönetimden, Azerbaycan'ı Ermenistan'a karşı daha fazla askeri eylemde bulunmaması konusunda uyarmaya devam edecekleri ve çatışmanın daha fazla tırmanmasını önlemek için Türkiye ile birlikte çalışacaklarına dair güvence aldım."

Suriye'de çatı yapısını Kürt YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) isimli oluşuma yönelik Türkiye'nin operasyonlarından derin rahatsızlık duyduğunu kaydeden ABD'li Senatör, açıklamasında Biden yönetiminin, Kürt gruplara Washington'ın desteğinin daha yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini de bildirdi. 

Senatör Chris van Hollen, şöyle devam etti:

Yönetim bana, müttefiklerimize yönelik Amerikan desteğinin azaldığı yönünde dile getirilen endişeleri gidermek için SDG'ye bu taahhüdü daha açık bir şekilde aktaracaklarını da iletti.

Brifing sırasında Biden yönetiminden aldığım bu güvenceler ve ek bilgiler ışığında, ortak bir onaylamama önergesi sunarak F-16'ların Türkiye'ye satışını engellemeyi amaçlamayacağım. 

Bununla birlikte, bu ve diğer kilit konulardaki güvencelerine ilişkin olarak yönetim ile düzenli iletişim halinde kalmaya devam edeceğim. 

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda Türkiye'yi yakından izlememiz gerektiği açık. Çünkü eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşur."

Daha önce New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen, Senato'ya sundukları tasarıda Türkiye’ye F-16 satışını sınırlandırıcı koşullara bağlayan eklemeler yapmışlardı. 

Ancak ABD Senatosu, Türkiye'ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemeleri çıkarmıştı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow