Ak Parti İzmir'de büyük çatlak

Vekil tepki gösterdi, il başkan yardımcısı savundu...

May 21, 2024 - 03:10
 0
Ak Parti İzmir'de büyük çatlak

Ak Parti İzmir'de büyük çatlak…

Vekil tepki gösterdi, il başkan yardımcısı savundu... Basın bülteni geri çekildi…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın, 5 yıl yönettiği Karşıyaka Belediyesi’ni mali darboğazdan kurtarmak için Mavişehir’deki 8.5 dönümlük arsanının Büyükşehir tarafından satın alınması  için başlattığı girişim AK Parti İzmir’de büyük çatlağa neden oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu, Hükümetin tasarruf tedbirlerine takılabileceği ve hatta alım yapılsa bile ödenen paranın önce SGK gibi kamu kurumu borçlarına gideceği için işe yaramayacağı öne sürülen Tugay’ın girişimine destek verdi. Meclis’ten karar AK Parti’nin desteği sayesinde oy birliğiyle çıktı.  Ancak, AK Parti’nin destek verdiği karara partinin Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan’dan dün sabah sert tepki geldi.

İNAN: İLGİNÇ BİR DURUM YAŞANIYOR

İnan, “Karşıyaka Belediye Başkanıyken ilçe ekonomisini batıranlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olunca Karşıyaka Belediyesine ait gayrimenkulleri satın alarak geçici çözümler üretmeye çabalıyor.  Acaba İzmir Büyükşehir Belediyesini bu şekilde zarara uğrattığınızda; nasıl bir çözüm yolu izleyeceksiniz? Maaşların ödenemediği diğer ilçelerde satın alacağınız noktaları belirlediniz mi?” dedi.

İL BAŞKAN YARDIMCISINDAN AÇIKLAMA

İnan’ın bu açıklaması yankı bulurken AK Parti İzmir İl Başkanlığı’ndan öğle saatlerinde Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tansu Kaya’nın ağzından adeta İnan’a cevap niteliği taşıyan bir basın bülteni servis edildi. Bültende Kaya, çalışanların maaşlarının ödenmesi için Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka Belediyesi'nin arsasının satın alınması ile ilgili, "Bizim konuya yaklaşımımız tamamen siyasi polemiklerin dışında bir bakış açısıyla, çalışan maaşlarının ödenmesini önceleyen bir değerlendirme neticesidir." ifadelerini kullandı.

Milletvekili İnan’ın açıklamalarının yankısı sürerken Kaya’nın bu açıklamasının servis edilmesi kriz çıkardı. Bülten AK Parti İl Başkanlığı tarafından apar topar geri çekildi ve yayından kaldırıldı. Ancak, bu açıklama bazı basın kuruluşları tarafından yayınlandı.

“İLÇEYİ BATIRANLAR, GEÇİCİ ÇÖZÜM PEŞİNDE”

AK Parti’nin destek verdiği karara ilk tepki Milletvekili İnan’dan geldi. İnan şunları söyledi:  “Karşıyaka’da bugünlerde ilginç bir durum yaşanıyor. Birçok ilçede olduğu gibi belediye çalışanlarının maaşlarının ödemediği Karşıyaka’da, ortaya çıkan sonucun en önemli mimarları, şimdi de garip bir yaklaşımla sorunu çözmeye çalışıyor. Karşıyaka Belediye Başkanıyken ilçe ekonomisini batıranlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olunca Karşıyaka Belediyesine ait gayrimenkulleri satın alarak geçici çözümler üretmeye çabalıyor. Acaba İzmir Büyükşehir Belediyesini bu şekilde zarara uğrattığınızda; nasıl bir çözüm yolu izleyeceksiniz? Ya da maaşların ödenemediği diğer ilçelerde satın alacağınız noktaları belirlediniz mi?”

"BİZ KONUYA MAAŞLARIN ÖDENMESİ ÖNCEKLİ BAKIYORUZ"

AK Parti İl Başkanlığı’ndan öğlen servis edilen ancak sonra apar topar geri çekilen haber bülteninde ise, İl Başkan Yardımcısı Tansu Kaya, "Bizim konuya yaklaşımımız tamamen siyasi polemiklerin dışında bir bakış açısıyla, çalışan maaşlarının ödenmesini önceleyen bir değerlendirme neticesidir." ifadelerini kullandı. Geri çekilen bültende Kaya’nın şu açıklamalarına yer verildi:"İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı 3. Birleşimi'nde, meclisten oy birliğiyle geçen, Karşıyaka Belediyesine ait arsa imarlı Şemikler tapulamasında bulunan arsanın Büyükşehir Belediyesine satışıyla ilgili konuya dair partimizin açıklaması su şekildedir; Karşıyaka Belediyesinin ve İzmir'deki CHP yönetimindeki çok sayıda ilçe belediyesinin içerisinde bulunduğu maddi sıkıntı tüm kamuoyunun olduğu gibi bizim de bilgimiz dahilindedir. Bu durumun sorumluluğu her ne kadar bizde değilse de çalışanların mağduriyeti ortadadır. Biz AK Parti olarak bu mağduriyetin giderilmesi için atılan adıma siyasi yaklaşım sergileyerek karşı çıkmak yerine destek vermeyi uygun gördük. Haliyle bu durumun sorumluları bugün karar merciinde bulunduğundan Hükümetimizin çıkarmış olduğu Kamuda Tasarruf Genelgesine aykırı bir karar olup olmadığının değerlendirmesini Büyükşehir Belediyesinin ve ilgili bürokratlarının değerlendirmesine bırakıyoruz. Bizim konuya yaklaşımımız tamamen siyasi polemiklerin dışında bir bakış açısıyla, çalışan maaşlarının ödenmesini önceleyen bir değerlendirme neticesidir. Konunun bu şekilde değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine arz ediyoruz."

Ancak Kaya’nın bu açıklaması “yanlışlıkla servis edildi” denilerek apar topar geri çekildi. Oluşan çatlağın önümüzdeki süreçteki yansımaları merak ediliyor.

KAYNAK: ERHANGULENC.COM

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow