AK Parti Milletvekili Çankırı'dan Kararlı Duruş: "Yıktırmayacağız, Esnaf Nefes Alsın"

"Yıktırmayacağız, Esnaf Nefes Alsın"

Jun 8, 2024 - 23:36
 0
AK Parti Milletvekili Çankırı'dan Kararlı Duruş: "Yıktırmayacağız, Esnaf Nefes Alsın"

AK Parti Milletvekili Çankırı'dan Kararlı Duruş: "Yıktırmayacağız, Esnaf Nefes Alsın"

Çankaya Katlı Otoparkı’nın Yıkımı Hakkında Önemli Açıklamalar

YEREL GÜNDEM / İZMİR

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay tarafından yıkımı onaylanan Çankaya Katlı Otoparkı’na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

30 Ekim 2020'de İzmir'de yaşanan depremde hasar gördüğü gerekçesiyle günlük 3.500 araç kapasitesine sahip Çankaya Katlı Otopark'ın yıkımı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmıştı. Başkan Tugay, meclis toplantısında "Başka çaremiz yok, yıkacağız" demişti. Ancak, Çankaya Çok Katlı Otopark ve Alışveriş Merkezi esnafı, binanın yıkılmasına yönelik tahliye kararına tepki gösterdi.

Çankırı, Çankaya Katlı Otoparkı’nın İzmir’in otopark sorununa çözüm sunduğunu belirterek, “Başından beri konunun takipçisiyiz ve olmaya devam edeceğiz. Esnafımız rahat nefes alsın. Yıktırmayacağız. Güçlendirme çalışması yaparak vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çankırı, yaptığı yazılı açıklamada bilirkişi raporlarına dayanarak güçlendirme çalışmalarını desteklediklerini vurguladı. “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım kararı, alternatif yer göstermeden alınmış yersiz bir karardır. İyi niyet yoktur. Binanın 4 bloktan oluştuğu, 3 blokta risk tespit edildiği ancak güçlendirmeye uygun olduğu, kalan bir bloğun ise risk içermediği için güçlendirmeye ihtiyaç duymadığı açıktır. Esnafın mağdur edilmemesi için geri adım atılmalıdır. Güçlendirme çalışmaları yapılırken bina kullanılabilir. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ziraat Bankası ile ortak alınan kararlar çerçevesinde güçlendirme mümkündür. Bina yıkılıp yeniden yapım maliyetinin sadece yüzde 30’u kadar bir bedelle güçlendirme yapılabilir. Bu durum, Kemeraltı’nda ekmek yiyen, 12 bin esnafımızın öncelikli ve acil gündemidir. Kemeraltı’nın yenilenmesi ve sokak sağlıklaştırılması yapılmayan bir bölgede, esnafımızın yanındayız. Esnafı yok saymaya çalışan zihniyetin karşısındayız” dedi.

Önerilen güçlendirme çalışmaları, sadece Çankaya Katlı Otoparkı’nın yapısal bütünlüğünü korumakla kalmayacak, aynı zamanda yerel esnafın faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmesini de sağlayacaktır. Bu adım, İzmir’in önemli ticaret merkezlerinden biri olan Kemeraltı’nın ekonomik canlılığının devamı için kritik önem taşımaktadır.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow