AK Partili Kaya'dan İZSU'ya 'içilebilir su' tepkisi

"KAYIP KAÇAK BEDELİ İZMİRLİYE YÜKLENİYOR" 

Jun 4, 2024 - 00:50
 0
AK Partili Kaya'dan İZSU'ya 'içilebilir su' tepkisi

AK Partili Kaya'dan İZSU'ya 'içilebilir su' tepkisi: İsimler değişiyor, yönetim anlayışı aynı!'

YEREL GÜNDEM / İZMİR

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU)Genel Müdürlüğü tarafından, 'Çeşme'den su içilebilir' açıklamasına AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya tepki gösterdi. Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Çözüm bekleyen sorunlara hiç değinmeden, İzmirliler'in aklıyla alay eden türden açıklamalarda bulunmak yeni bir adet değil, bunu biliyoruz. Sn. Soyer'in de tarzı aynen böyleydi. CHP'de isimler değişiyor ama yönetim anlayışı değişmiyor. İzmir'i sel alır, Sn. Soyer "sünger şehir" derdi. Körfez'in kokusu burunları sızlatır, kirlilikten göz gözü görmez, Sn. Soyer "yakında yüzeceğim, göreceksiniz" derdi." ifadelerine yer verdi. 

EGEPOSTASI- İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU)Genel Müdürlüğü tarafından, 'Çeşme'den su içilebilir' açıklamasına AK Parti kanadından tepki gecikmedi. 

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dönemiyle kıyaslayarak, "CHP'de isimler değişiyor ama yönetim anlayışı değişmiyor" dedi. 

"İSİMLER DEĞİŞİYOR YÖNETİM AYNI" 

AK Partili Kaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Çözüm bekleyen sorunlara hiç değinmeden, İzmirliler'in aklıyla alay eden türden açıklamalarda bulunmak yeni bir adet değil, bunu biliyoruz. Sn. Soyer'in de tarzı aynen böyleydi. CHP'de isimler değişiyor ama yönetim anlayışı değişmiyor. İzmir'i sel alır, Sn. Soyer "sünger şehir" derdi. Körfez'in kokusu burunları sızlatır, kirlilikten göz gözü görmez, Sn. Soyer "yakında yüzeceğim, göreceksiniz" derdi." ifadelerine yer verdi. 

Kaya'nın açıklamasının tam hali şu şekilde;

Sn. Soyer'in yolundan gidiyorsunuz, bakalım nereye varacaksınız, hep birlikte göreceğiz."

"Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, su ve kanalizasyon sistemleri insan sağlığını doğrudan etkileyen unsurlardandır.

Yerel yönetimlerin su temini ve atık su yönetimi planlamalarında ciddi, tutarlı, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımda bulunmaları gerekmektedir. Bu işin şakası yoktur!

"TRİBÜNLERE OYNAYAN SÖYLEMLER" 

Su kaynaklarını verimli kullanan, iklim değişikliğine dirençli, sağlıklı bir altyapıya sahip bir İzmir için stratejiler geliştirmek yerine, tribünlere oynayan söylemlerde bulunmak kamu yönetimi sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır.

İzmirliler'e "musluklarından akan suyu gönül rahatlığı ile içebilirsiniz" tavsiyesinde bulunanlar, acaba kendileri en son ne zaman musluktan akan suyu içtiler!

"KAYIP KAÇAK BEDELİ İZMİRLİYE YÜKLENİYOR" 

Gerçek şudur ve oldukça nettir ki, İzmir'imizin şebeke altyapısı oldukça eski ve son derece sağlıksız. Ayrıca, konu "su ve atık yönetimi" olunca konuşmamız gereken başka konular da var. Suyun, çıkış noktasından varış noktasına kadar yüzde 30'a yakını yer altında kayboluyor. Her yıl 1.5 milyar liraya yakın kayıp-kaçak su bedeli İzmirli hemşehrilerimizin sırtına yükleniyor.

2024 yılına gelmişiz, Türkiye'de vahşi çöp depolama yapan tek Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir olduğunu üzülerek görüyoruz. İzmir'de, yeterli modern çöp deponi ve katı atık bertaraf tesisleri olmadığı için, uzun yıllardır çöpler belediyeler tarafından gelişigüzel bir şekilde yüzeysel su kaynakları civarına, ormanlık alanlara ve yol kenarına atılıyor. Katı atıkların bu gelişigüzel bertarafı yüzünden, kentimizde çevresel açıdan su, arazi ve hava kirliliği problemleri tehlikeli seviyelere gelmiş durumda.

İzmir'in içme, kullanma ve tarımsal sulama amaçlı su kaynakları olan Gediz, Küçük Menderes, Kuzey Ege Havzalarında su kalitesi en kötü seviyelerde ve buralar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeterli arıtma tesislerini yapmadığı için maalesef kirlenmeye devam ediyor. İzmir'deki altyapı yetersizlikleri, su kayıplarının dışında, taşkınlar ve Körfez'de koku problemi olarak karşımıza çıkıyor.

İzmir'de kanalizasyon ile yağmur suyu kanallarının ayrıştırılmasının acilen tamamlanması gerekiyor. Kent genelinde 5 bin kilometre olması gereken ayrışmış hat, sadece 700 kilometre uzunluğunda!

"SOYER'İN TARZI" 

Çözüm bekleyen sorunlara hiç değinmeden, İzmirliler'in aklıyla alay eden türden açıklamalarda bulunmak yeni bir adet değil, bunu biliyoruz. Sn. Soyer'in de tarzı aynen böyleydi. CHP'de isimler değişiyor ama yönetim anlayışı değişmiyor. İzmir'i sel alır, Sn. Soyer "sünger şehir" derdi. Körfez'in kokusu burunları sızlatır, kirlilikten göz gözü görmez, Sn. Soyer "yakında yüzeceğim, göreceksiniz" derdi.

Sn. Soyer'in yolundan gidiyorsunuz, bakalım nereye varacaksınız, hep birlikte göreceğiz."

www.yerelgundem.com

Kaynak: Ege Postası

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow