Almanya’da gurbetçi Türklere çifte vatandaşlık hakkı geliyor

2023'te 210.000 kişi vatandaşlık aldı

Jun 26, 2024 - 22:21
 0
Almanya’da gurbetçi Türklere çifte vatandaşlık hakkı geliyor

Almanya’da gurbetçi Türklere çifte vatandaşlık hakkı geliyor

Modern Vatandaşlık Yasası olarak bilinen yasa sayesinde Türkler, Almanya'da kalabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmayacak.

Almanya'da 27 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni "vatandaşlık yasası," Türk gurbetçiler gibi Almanya'ya göç edip vatandaşlıklarından vazgeçmiş kişiler için çifte vatandaşlığın önünü açtı.

Gerekli şartları taşıyan göçmenler, artık birden çok vatandaşlığa sahip olabilecek. Bu yasa, Alman vatandaşlığını alabilmek için Türk vatandaşlığından çıkması şart koşulan gurbetçiler için büyük önem arz ediyor.

Vatandaşlığa geçiş süresi kısalıyor

Yeni uygulamada vatandaşlığa kabul süreci da hızlanacak. Daha önce aranan sekiz yıl yasal olarak ikamet etmiş olma şartı beş yıla indiriliecek.

Sosyal bakımdan uyum sürecinde üstün başarı gösterenler için, Almanya’daki ilk üç yılından sonra başvuru hakkı tanınacak.

Yasa değişikliği ile yabancı anne babanın Almanya’da doğan çocukları da direkt olarak Alman vatandaşlığına sahip olabilecek.

Bu haktan yararlanabilmek için ebeveynlerden birinin beş yıldan fazla Almanya’da düzenli olarak ikâmet etmesi ve sürekli oturuma sahip olması gerekiyor.

Başvuru koşulları neler?

Vatandaşlığa başvuran kişilerden "Alman Anayasası’nın demokratik temel düzenine bağlılık göstermesi" bekleniyor.

Ayrıca din özgürlüğü, cinsel yönelimler ve kadın haklarına da saygı duyulduğunun taahhüt edilmesi gerekiyor.

Almanya’da lise veya yüksek öğrenim yapmayanlar "Einburgeriungstest" ("Vatandaşlığa kabul testi") adı verilen vatandaşlık testini yapacak.

Başvuran kişinin adli sicil kaydında herhangi bir suçtan mahkumiyetinin olmaması şart koşuluyor.

B1 seviyesinde yazılı ve sözlü Almanca dil becerisinin de kanıtlanması gerekiyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin herhangi bir sosyal destek almıyor ve kendi geçimini sağlıyor olması gerekiyor.

2023'te 210.000 kişi vatandaşlık aldı

Federal Alman İstatistik Dairesi'nin Mayıs ayında açıkladığı verilere göre, 2023 yılında 210.100 kişi Almanya’da vatandaşlığa kabul edildi. Bu kapsamda 157 farklı milletten kişi Alman vatandaşlığına sahip oldu.

Alman vatandaşlığına geçenler listesinde ise Suriye, Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistan vatandaşları ilk beş sırada yer alırken, bu ülkeler vatandaşlığa kabul edilenlerin yarısından fazlasını oluşturdu.

İstatistik Dairesi'nin verilerine göre; 204.000'den fazla vatandaşlık başvurusu değerlendirmede bekliyor.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow