Bahçeli'den normalleşme çıkışı: 'AK Parti ve CHP ittifak yapsın, 6'lı masa da destek versin'

'Siparişi yapılan normalleşme'

Jun 12, 2024 - 21:35
 0
Bahçeli'den normalleşme çıkışı: 'AK Parti ve CHP ittifak yapsın, 6'lı masa da destek versin'

Bahçeli'den normalleşme çıkışı: 'AK Parti ve CHP ittifak yapsın, 6'lı masa da destek versin'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel görüşmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

“Türk Siyasetinde Normalleşme ve Yumuşama iddialarıyla Milliyetçi Hareket Partisi’ne Düzenlenen Siyasi Operasyonlar" başlıklı açıklamada, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, "siyasi partiler arasında normalleşme ve yumuşama arayışlarını temel alınarak çok bilinmeyenli yeni bir denklem kurulmak istendiği gözlemlenmektedir" denildi.

MHP'nin "iyi niyetli, yapıcı, yol açıcı, millet ve ülke lehine olduktan sonra söz konusu diyalogları makul ve mantıklı değerlendirmekten en ufak rahatsızlık duymayacağı" söylenirken şöyle devam edildi;

"Ancak sıcak gündemin üst sıralarına yerleşen temas ve görüşme trafiğinin Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğü de her türlü izahtan varestedir.

Dikkat, temkin ve titizlikle takip ettiğimiz nevzuhur gelişmelerin esrar perdesi aralandığında başka hesapların, alttan alta körüklenen farklı beklentilerin varlığı müşahede ve mütalaa edilmektedir.".

Sinan Ateş cinayeti

MHP'nin "normalleşme ve yumuşama ortamına şaşı baktığı, şüpheyle yaklaştığı, hatta zarar verdiği televizyon ekranlarından, sosyal medya platformlarından ve gazete sayfalarından devamlı surette ileri sürülmektedir" denilirken, isim verilmeden Sinan Ateş cinayetine de değinildi.

Açıklamada "İddianamesi hazırlanan bir cinayet davası üzerinden de Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e yönelik itibar suikastının yaygınlaştığı, bu suikasta refakat eden kimi isimlerin sürekli parlatıldığı, dahası kapı kapı gezdirildiği, ekran ekran dolaştırıldığı , bir hak ve hukuk arayışından öte iç huzur ve barış ortamını zehirlemeye tam bir teşebbüs olduğu" iddia edildi.

Partinin davanın "1 Temmuz 2024 tarihinde yapılacak duruşmasında mutlaka hazır bulunacağı, karanlık oyunlarla ve bu oyunların figüranlarıyla Türk yargısının huzurunda hesaplaşacağı" da vurgulandı.

Devlet Bahçeli'nin açıklamasında, "bilhassa da Cumhur İttifakı muarızlarının partimizi töhmet altında bırakmak, bir yol ayrımının inşasını sağlamak maksadıyla kesintisiz faaliyet içinde oldukları meydandadır." denildi.

'Siparişi yapılan normalleşme'

Bu kapsamda "siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa ve bu konuda da geniş bir ittifak oluşmuşsa, MHP'ye düşenin sorumluluğun gereğini gönül huzuruyla yapmak olduğu" vurgulandı.

"AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteğinin Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisi olduğu" ifade edildi.

Açıklamada, buna karşın Cumhur İttifakı’na bağlılığın kararlılıkla devam edeceği, TBMM’de kanun tekliflerine verilen desteğin aynen süreceği" vurgulandı.

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da şartlar ne olursa sonuna kadar yanında ve arkasında olacağımızı, kesinlikle yalınız bırakmayacağımızı herkes çok iyi bilmelidir" denirken, "Erdoğan'ın yaptığı görüşmeleri, kurduğu ilişki ağlarını, icra ettiği ikili temasları saygıyla karşıladıkları ve cumhurbaşkanını daha da rahatlatmak için bir kez daha feragatle hareket edip, karşılıksız inisiyatif alındığı" vurgulandı

Ömer Çelik: Cumhur ittifakı kararlılıkla yoluna devam ediyor

Twitter paylaşımını geçin
Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Twitter paylaşımının sonu

Bahçeli'nin açıklamalarından sonra X hesabından bir paylaşım yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik "Ülkemizi karşı karşıya olduğu tehlikelerden korumak ve geleceğe güçlü bir şekilde taşımak için kurulan Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir" dedi.

Çelik ayrıca "Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmak için Cumhur İttifakı olarak, ülkemizi geleceğe taşımak ve milletimize hizmet etmek noktasında güçlü siyasetlere imza atmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi bu konudaki irademiz tamdır." ifadelerni kullandı.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow