Biden’dan Netanyahu’ya tavsiye!

Yaşamını yitirenlerin üçte birinin çocuk olduğu kaydediliyor.

Feb 11, 2024 - 22:58
 0
Biden’dan Netanyahu’ya tavsiye!

Biden’dan Netanyahu’ya: “Refah’a sığınan 1 milyon insanın güvenliği sağlanmadan askeri operasyona başlanmamalı”

Başkan Joe Biden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla yaptığı telefon görüşmesinde İsrail’in Refah’a sığınan 1 milyon insanın güvenliğini sağlamadan askeri operasyona başlanmaması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama Beyaz Saray’dan geldi.

Beyaz Saray Biden’la Netanyahu’nun haftanın son günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Görüşmede Biden’ın Netanyahu’ya İsrail’in Refah’a sığınan 1 milyon insanın güvenliğini sağlamadan askeri operasyona başlamaması gerektiğini belirttiği kaydedildi.

Görüşme iki isim arasında Biden’ın İsrail’in Gazze’ye yönelik verdiği karşılığın aşırı olduğunu söylemesinden kısa süre sonra gerçekleşti.

Beyaz Saray açıklamasında görüşmede Hamas tarafından rehin alınanların serbest bırakılması yönünde devam eden çabaların da ele alındığı kaydedildi.

Yardım kuruluşları Refah’a yönelik bir saldırının sonuçlarının felaket olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

İsrail 1 milyondan fazla insanın sığındığı Gazze’nin güney bölgesi Refah’a yönelik saldırı planları yaparken uluslararası toplumdan bunu yapmaması gerektiği yönünde baskılar artıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron Gazze’nin nüfusunun yarısının bölgede barındığını belirtti ve Refah’a yönelik bir saldırıdan derin endişe duyduğunu kaydetti.

Cameron, önceliğin çatışmaların derhal durdurulması, bölgeye yardımın ulaştırılması ve rehinelerin bölgeden çıkartılmasının ardından sürdürülebilir, kalıcı barışa yönelik ilerleme olması gerektiğini belirtti.

Cameron bu düşüncelerini sosyal medyadan paylaştı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins, çok sayıda sivilin ölebileceği uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan da böyle bir saldırının çok önemli yansımaları olabileceğini belirtti.

1200 kişinin yaşamını yitirdiği Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı sonrası İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları ve askeri harekatında yaklaşık 28 bin kişi yaşamını yitirdi.

1 milyondan fazla Gazzeli İsrail’in daha önce gitmelerini söylediği Mısır sınırı Refah’da çadırlarda yaşıyor ve oradan gidecekleri başka bir yer yok.

Mısır, çok sayıda Filistinli'yi topraklarına kabul etmeyeceğini belirtirken, Filistinliler de Gazze’den çıkmanın bir daha geri dönüşü olmayabileceğinden endişe ediyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu orduya sivilleri bölgeden çıkartması için bir plan geliştirmesi talimatı verdi ancak bölgeden İsrail saldırılarında can kayıpları haberleri gelmeye başladı bile.

İsrail’in Refah’a yönelik hava saldırılarılarında Cumartesi günü en az 44 Filistinli’nin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Yaşamını yitirenlerin üçte birinin çocuk olduğu kaydediliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir İsrailli yetkili İsrail’in bölgedeki insanları kuzeye gitmek için organize etmeye çalışacağını söyledi.

Bu arada Filistinli kurtarma görevlileri birkaç gün önce Gazze’de çatışma bölgesinde yakınlarının yaşamını yitirdiği aracın içinden yardım çağrısı yapan 6 yaşındaki kız çocuğunun cansız bedenini buldu.

6 yaşındaki kız çocuğu Hind Rajab’ın acil durum operatörleriyle yaptığı telefon konuşmasının yayınlanan bandında Rajab, kurtarılmak istediğini belirtmiş ancak kurşun sesleri arasında hat kesilmişti.

Rajab’ın içinde bulunduğu aracın İsrail tanklarının ateşi altında kaldığı tahmin ediliyor.

Kız çocuğunu kurtarmaya giden iki sağlık görevlisinin de cansız bedenleri bulundu.

voa

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow