Bien Otel Davası'nda İzmir'in Menderes ilçesinde önemli bir gelişme yaşandı.

Kararlı Adımlarla Gidildiğinde Sonuç Kaçınılmaz Olur!

Apr 17, 2024 - 01:35
 0
Bien Otel Davası'nda İzmir'in Menderes ilçesinde önemli bir gelişme yaşandı.

Kararlı Adımlarla Gidildiğinde Sonuç Kaçınılmaz Olur!

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Gaze-temiz.com'dan Nivent Kurtuluş yazdı:

Bien Otel Davası'nda İzmir'in Menderes ilçesinde önemli bir gelişme yaşandı. Turizm Bakanlığı'nın yaptığı plana karşı açılan dava kapsamında gerçekleştirilen keşif, ilginç detayları gün yüzüne çıkardı.

Bilirkişi ekibi, Turizm Bakanlığı temsilcileri ve avukatların katılımıyla gerçekleştirilen keşif, Menderes Özdere'de Bien Otel'in bulunduğu bölgede yapıldı. Ancak keşif sırasında yaşananlar, otelin akıbeti konusunda yeni soru işaretleri oluşturdu.

Keşif esnasında, iş makinelerinin otelde yıkım çalışması yaptığı görüldü. Bu durum, yeni seçilen belediye başkanının hızla göreve başlaması olarak yorumlandı. Ancak iş makinesi operatörü, yıkımın belediye tarafından değil, otel sahibi tarafından talimatla yapıldığını belirtti.

Bu durum, Bien Otel'in uzun süredir devam eden yıkım kararlarının ardından neden şimdi yıkıldığı sorusunu gündeme getirdi. Otelin güzel mimarisi ve potansiyeli göz önüne alındığında, imar hakkına uyulmuş olsaydı şu anda misafirlerini ağırlayabileceği bir noktada olacaktı.

Bien Otel'in yıkımı, Menderes eski belediye başkanı Mustafa Kayalar'ın görevinden alınmasına ve HAGB cezası almasına sebep oldu. Ancak alınan yıkım kararları mahkeme kararıyla durduruldu. Yıkımın kaçınılmaz olduğunu belirten kararlar sonrasında, yan parselin hazineden alındığı ve kaçak inşaatın legal hale getirilmeye çalışıldığı görüldü.

Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı yeni plan, otelin kat sayısını artırarak park alanını küçülttü. Bu durum, kamunun aleyhine bir plan değişikliği olarak değerlendirildi. Plan değişikliği gerekçe raporunda, jeolojik raporun eksik olduğu ve halkın deniz kullanımının engellendiği belirtildi.

Keşif esnasında yaşanan teknik aksaklıklar ve gecikmeler de dikkat çekti. Keşif minibüsünün arızalanması ve yeni araç talebi, keşif sürecini zorlaştırdı.

Sonuç olarak, eğer Türkiye'de adalet ve yasaların uygulanması konusunda kararlı adımlar atılırsa, Bien Otel gibi birçok yapı için değişikliklerin olabileceği belirtildi. Ancak, bu tür durumların tekrarlanmaması için mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

*

*

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow