Buca'da Milyarlarca Liralık Skandal: Ünlü İş İnsanın İnşaatında 6 Kat İzinli Yere 15 Kat İddiası

111 Daire ve 24 İşyeri Bektur’un Şirketine Verilecek

Jul 3, 2024 - 02:37
 0
Buca'da Milyarlarca Liralık Skandal: Ünlü İş İnsanın İnşaatında 6 Kat İzinli Yere 15 Kat İddiası

Buca'da Milyarlarca Liralık Skandal: Ünlü İş İnsanın İnşaatında 6 Kat İzinli Yere 15 Kat İddiası

YEREL GÜNDEM / BUCA - İZMİR

İzmir’in Buca İlçesi Tınaztepe Mahallesi’nde ünlü iş insanı Mehmet Bektur’a ait TAPDİ Oksijen şirketinin 2022 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) 165 milyon liraya aldığı arsada yapılan inşaat, büyük bir skandala dönüştü. ÖİB’in 6 kat imar izniyle sattığı arsada, TABDİ Oksijen ile kat karşılığı sözleşme imzalayan Altun Yapı şirketine, talebi üzerine Buca Belediyesi’nden 15 kat çıkmasına imkan veren yapı ruhsatı verildi. Böylece 442 daire ve 81 işyeri yapılması planlanan inşaatta ortaya milyarlarca liralık bir rant çıktığı iddia ediliyor. Şikayetler üzerine konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından müdahale edildi ve Buca Belediyesi’ne dava açıldı.

Büyükşehir Belediyesi: İmar Mevzuatına Uygun Değil

Büyükşehir Belediyesi’nden Buca Belediyesi’ne Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım imzasıyla gönderilen yazıda, söz konusu arsanın 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda emsal 2,40 ve yençok: 6 kat yapılaşma koşullu ‘ticaret alanında’ kaldığı belirtildi. Yazıda, “Söz konusu parselde esas düzenleyici işlem niteliğindeki 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Plan Notları ile İmar Kanunu’nun 3. maddesine aykırı olarak yol kotu üstü 15 kat olan toplam 45 bin 152 metrekarelik ofis ve işyeri için 3 Ağustos 2023’te düzenlenen tarihli yapı ruhsatının imar mevzuatına uygun olmadığı değerlendirilmiştir” denildi.

Büyükşehir Belediyesi, ruhsatın iptali ve yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Bektur: Bilgim Yok, Biz Kat Karşılığı Verdik

Tınaztepe Hastaneleri’nin sahibi ve Tınaztepe Üniversitesi’nin kurucusu Mehmet Bektur, “Süreçle ilgili bilgim yok. Biz buradaki inşaatı kat karşılığı olarak Altun Yapı’ya verdik. Konuyla onlar ilgileniyor” dedi.

Duman: Mahkeme Kararı Olmadan İptal Etme Yetkimiz Yok

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman ise, ruhsatın geçtiğimiz dönem verildiğini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi de ‘Burası 6 kat. Niye daha fazla oldu’ değil de iptal edilmesi noktasında incelemesini yapın. Seviyesini belirleyin. İptal edilmesi gerekirse iptal edin diye yazmış. Yönetmelik gereği de kanun gereği de bizim mahkeme kararı olmadan hiçbir yapı ruhsatını iptal etme yetkimiz yok. Ondan dolayı mahkeme kararı olursa tabi ki iptal ederiz” diye konuştu.

Şirket Yetkilileri: Yanlış Bir Şey Yok

Altun Yapı şirketi yetkilileri, “Buranın 6 bin 667 metrekarelik arsanın emsalinin 2.40 olduğunu belirterek, “2.40 emsali olan yerde istersen yatay istersen dikey şekilde çıkabiliyorsun. Ancak bunu yaparken emsali geçemezsin. ‘Burası 6 kattı 15 kata çıkarıldı’ diye bir şey yok. Böyle bir şeye kimse müsaade etmez. ÖİB burasını 2.40 emsalle sattı. 6 kat olmasının sebebi burasının ticari olmasından kaynaklı deniliyor. Sonrasında bununla ilgili Buca Belediyesi’nin plan notları var. Plan lejantlarında da ‘ticari olan yerlere sen konut sahası gibi değerlendirip kat serbest yapabiliyorsun’ ama emsali aşmamak kaydıyla yapabiliyorsun. Aslında senin tapulu alanın aynı ister dikey çık ister yatay çık. Biz de burada bahçe alanı çıkarabilmek için bunu yaptık. Öbür türlü kocaman kütleye sahip bir bina olacaktı. Hem Büyükşehir Belediyesi’nin ‘ruhsatı iptal et diye bir yazısı’ yok. Öyle bir yazı olsa Buca Belediyesi iptal etmez mi? Büyükşehir Belediyesi lejantlarını istiyor, ‘Sende olan lejantlar bende yok. Bunları bana sun’ diyor. Böyle bir süreç işliyor” ifadelerini kullandı.

111 Daire ve 24 İşyeri Bektur’un Şirketine Verilecek

TAPDİ Oksijen firmasının Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği faaliyet raporunda, proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Projenin kaba inşaatı tamamlanmak üzeredir. Müteahhit firma kendi payına düşen kısımların satışlarına başlamıştır. Bu proje ile Buca ilçesinin ilk AVM’si hayata geçirilecek olup, proje kapsamında 442 adet 1+1 daire ve 81 adet işyeri yapılacaktır. Projenin AVM kısmının 2024 yılı sonunda, tüm projenin ise 2025 yılı 3. çeyreğinde tamamlanması öngörülmektedir. Projeden payımıza 111 adet daire ve 24 adet işyeri düşecektir.”

Bu gelişmeler, Buca’daki imar sorunlarını yeniden gündeme taşırken, büyük rant iddiaları üzerine yürütülen dava süreci ve tarafların savunmaları kamuoyunun dikkatini çekiyor.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow