Can Gürzap, Sanat Camiasının Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Dec 3, 2023 - 15:16
 0
Can Gürzap, Sanat Camiasının Gözyaşlarıyla Uğurlandı

Can Gürzap, Sanat Camiasının Gözyaşlarıyla Uğurlandı

YEREL GÜNDEM / İSTANBUL

İstanbul'da 1944 yılında dünyaya gelen usta sinema ve tiyatro sanatçısı Can Gürzap, hayatını kaybetmesi üzerine Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene, sanat camiasından birçok ismin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Tören, saygı duruşu ve Gürzap'ın hayatına dair kısa bir video ile başladı. Bakan Ersoy, konuşmasında sanatçının kaybının büyük bir üzüntü yarattığını ifade ederek, "Sanat, onun yaşamının ilham kaynağıydı. 79 yıllık ömrünü sadece sanata vakfetmiş birinden bahsediyorum. Çok sayıda genç sanatçının yetişmesine katkısı oldu, bu uğurda çok emekler verdi." dedi.

Gürzap'ın Türk sanat dünyasına önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, "Tiyatro başta olmak üzere sanatın birçok koluna katkısı olmuş bir değerimizdi. Kendisini ilk olarak 5 yıl önce Sakarya'da trafik kazası geçirdikten sonra hasta yatağında ziyaret ettiğim zaman tanımıştım. Zarafetini ve nezaketini o zaman fark etmiştim. Hasta yatağındaki davranışları bile ne kadar değerli biri olduğunu hissettiriyordu." şeklinde konuştu.

Sanat camiasının duayen isimlerinden oyuncu Atsız Karaduman, Gürzap'la olan dostluğunu paylaşarak, "İşte o yiğit şimdi burada yatıyor. O, işten kazandığı paralarla bu ülkenin evlatları için okul açtı, binlerce insan yetiştirdi. Bu toplum onun hakkını nasıl öder onu bilemem. Hocam oturmayı, kalkmayı, yemeyi içmeyi, giyinmeyi, adabımuaşereti, konuşmayı çok iyi bilirdi. Bundan sonra onun öğretilerini devam ettirmek bizim görevimiz." ifadelerini kullandı.

Sanat camiasının bir diğer önemli ismi Işıl Yücesoy da Gürzap'ı "çok donanımlı, çok bilgili bir adam" olarak tanımlayarak, "Bu ülkeye çok layık olmuş, ömür boyu hatırlayacağımız bir kişi. Bunun yanında çok zarif, şık bir adamdı." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Törende konuşan tiyatro sanatçısı Melek Baykal ise Gürzap'ın "çok değerli bir tiyatrocu" olduğunu belirterek, "Duruşuyla, tarzıyla, giyimiyle, kuşamıyla bambaşka bir insandı Can Gürzap. Yeri asla dolmayacak." dedi.

Can Gürzap, Türk sinemasının ve tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olarak anılmaya devam edecek. Sanat camiası, onun bıraktığı mirası gelecek nesillere aktarmak için elinden gelen çabayı göstermeye hazır.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow