Çanakkale Savaşı'nda en çok hangi il şehit verdi? Doğu illerindeki şehit tartışması...

Doğu illerindeki şehit tartışması...

Feb 11, 2024 - 23:29
 0
Çanakkale Savaşı'nda en çok hangi il şehit verdi? Doğu illerindeki şehit tartışması...

Çanakkale Savaşı'nda en çok hangi il şehit verdi? Doğu illerindeki şehit tartışması...

Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen askerlerin illere göre dağılımı açıklandı. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin daha az şehit verdiğinin açıklanması sosyal medyada tartışma yarattı. İşte ayrıntılar...

Sosyal medya platformu X'te 'Odin' isimli bir hesap, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen askerlerimizin illere göre dağılımını paylaştı. O harita, sosyal medyada büyük bir tartışmanın fitilini yaktı. Hesaptan paylaşılan haritada, şehirlere göre Çanakkale Savaşı'nda şehit olan asker sayılarına yer verildi. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki rakamlar, sosyal medyayı ikiye böldü. İşte ayrıntılar...

ÇANAKKALE SAVAŞI'NDA ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİN İLLERE GÖRE DAĞILIMI

X'te 'Odin' isimli hesaptan yapılan paylaşımda, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen askerlerin illere göre dağılımı şu şekilde açıklandı:

Paylaşılan haritaya göre Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı şehirlerin Batı illerine göre az şehit verdiği iddiası, sosyal medyada tartışma yarattı. Bazı kullanıcılar, paylaşım yapan hesabı 'Halkı galeyana getirmek' ile suçladı.

Hesaptan gelen açıklamada, bilgilerin kaynağının Vikipedi isimli site ve Milli Savunma Bakanlığı olduğu iddia edildi.

TARİHÇİLERDEN KONUYA İLİŞKİN YANIT

Askeri tarih araştırmacısı Doç. Dr Süleyman Tekir, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Tekir paylaşımında "Buna şaşıranlara şaşırmak lâzım. Çanakkale’de şehit olanlar yahut muharebelere katılanların asker alma bölgeleri; Batı ve İç Anadolu vilayetleriydi. Tıpkı Kafkas Cephesi gibi.. Bunun en güzel örneği Kayseri’dir. Yarısı Çanakkale’ye yarısı Kafkas’a gitti" ifadelerine yer verdi. Tekir paylaşımına şu sözlerle devam etti:

"Çanakkale’de Sarıkamış’ta Türk-Kürt vs. omuz omuza diye başlayan cümleyi duyduğunuz anda depara kalkın. Çünkü günümüzdeki gibi Edirneli Hakkari’de askerlik yapmıyordu. KO asker ihtiyacı en yakın bölgeden karşılanıyordu. (Konuş Bölgesi)"

AYDINLIK

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow