CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Bartın'a Maden Lisesi istiyor

ÖĞRENCİLER HANGİ OKULDA EĞİTİM GÖRÜYOR?

Feb 12, 2024 - 22:21
 0
CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Bartın'a Maden Lisesi istiyor

CHP’Lİ BANKOĞLU: 16 AY OLDU. HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTSUN, BARTIN’A MADEN LİSESİ’Nİ AÇSIN!

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra’da 14 Ekim'de yaşanan grizu faciasının ardından Erdoğan’ın 1 yıl 4 ay önce yaptığı açıklamada Bartın'da bir “Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıdı.

YEREL GÜNDEM / ANKARA

SÖZ VERİLEN LİSE BAKANLIĞIN RESMİ WEB SİTESİNDE YER ALIYOR

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na soru önegesi veren Bankoğlu önergesinde “Mesleki ve teknik liseleri gençlerimiz için cazip hale getirecek ilave düzenlemelerin hazırlıkları içinde olunduğu, Amasra'da yaşanan maden faciasının ardından atılacak adımlar arasında bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesi de bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. Bartın ilinde bir mesleki teknik Anadolu Lisesi açma kararı aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli çalışmalara başladıklarını duyurmasına rağmen, aradan geçen 1 yıl 4 aylık süreçte herhangi bir adım atılmamış, hükümetin verdiği söz havada kalmıştır. Buna rağmen Bartın Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer almaktadır.” ifadelerine yer verdi.

HÜKÜMET BOL KESEDEN VAATLERDE BULUNMAYI ALIŞKANLIK EDİNDİ

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Bartın'da açılacağı vaat edilen Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili olarak cevaplanmasını istediği konuları dile getirdi. Bankoğlu “Hükümetin sözünün üzerinden 1 yıl 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmayan mesleki ve teknik lise açılacak mı, açılacaksa ne zaman açılması planlanmakta ve proje hangi aşamada bunları sorduk. Zira hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim. Nitelikli ara eleman yetiştirmek, hem emekçinin hem de işverenin refahı için şart olan meslek liselerine ağırlık verecek gibi yapıp halkı oyaladıklarını biliyoruz. Bu yeni bir şey değil ama Amasra’da yaşanan facia önlenebilirdi. Bunun için liyakatli, nitelikli kişileri artırmamız gerekiyor. Bunun tek yolunun da eğitim olduğunu biliyoruz. Çağdaş ve nitelikli eğitimi birinci görevi olarak benimsemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bakalım ne açıklama gelecek?” dedi.

ÖĞRENCİLER HANGİ OKULDA EĞİTİM GÖRÜYOR?

Bankoğlu “Proje kapsamında bir bütçeleme çalışması yapıldıysa ödeneğin meblağını açıklamalarını istiyoruz. Bartın ili içerisinde yapılması sözü verilen okulun yapılacağı alan belirlendi mi, bu alan neresi bilmek istiyoruz. Okulda hangi alanların, hangi programların açılacağına dair nasıl bir müfredat ve program çalışması yapılmıştır diye soruyoruz? Amasra’daki maden faaliyetleri dikkate alındığında, söz konusu okulun Bartın Merkez yerine Amasra ilçesinde açılmasına yönelik halkımızın da yoğun talepleri olduğunu belirttik. Ardından bahsi geçen okulun Amasra’da faaliyet gösterecek şekilde planlanması düşünülmekte midir diye sorduk” dedi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow