CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Deprem Sonrası Ruhsal Sağlık Sorunlarına Dikkat Çekti

YILDIRIM-KARA: DEPREM BÖLGESİNDEKİ YURTTAŞLARIMIZIN RUH SAĞLIĞI KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ

Nov 27, 2023 - 10:56
 0
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Deprem Sonrası Ruhsal Sağlık Sorunlarına Dikkat Çekti

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Deprem Sonrası Ruhsal Sağlık Sorunlarına Dikkat Çekti

YEREL GÜNDEM / TBMM

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay ve diğer deprem etkilenen illerdeki vatandaşların ruh sağlığına bağlı ilaç kullanımı hakkında soru önergesi verdi. Gerekçesinde, antidepresan kullanımındaki artışa dikkat çeken Kara, özellikle büyük depremlerin ve ardından düzenli olarak yaşanan sarsıntıların, yurttaşlar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını ifade etti. Milletvekili Kara, "Evlerini, ailelerini, yakınlarını kaybeden yurttaşlarımız hala düzeltilmeyen, onarılmayan birçok sorunla karşı karşıya. Afetzedelerin yaşadığı korku, endişe ve belirsizlik, travma sonrası stres bozukluğuna neden oldu." dedi.

Kara'nın Bakanlığa yönelttiği sorular arasında, Hatay'da psikiyatri kliniklerine başvuran kişi sayısı, antidepresan ilaç kullanan sayısı ve bu kişilerin yaş ve cinsiyet dağılımı yer alıyor. Aynı zamanda, diğer deprem etkilenen 10 il için de benzer verilerin talep edildiği belirtiliyor. Milletvekili Yıldırım-Kara, bu verilere dayanarak, halk sağlığı ve ruh sağlığı uzmanları ile iş birliği yapılması, toplumsal farkındalık artırıcı programlar ve erken müdahale stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Hatay'da yaşayan vatandaşların ruhsal sağlığına odaklanan soru önergesiyle ilgili konuşan Yıldırım-Kara, "Özellikle 6 Şubat depreminden sonra, depremi yaşayan illerdeki yurttaşlarımız ağır psikolojik yüklerle baş başa kaldı. Eğer Bakanlık vermiş olduğumuz soru önergesine istinaden, sağlıklı verileri bizimle paylaşırsa; durumun vahametini daha iyi değerlendirme fırsatına ulaşmış olacağız. Bu noktada, henüz yaraları sarılmamış, acıları dinmemiş yurttaşlarımıza tüm Bakanlıkların pozitif ayrımcılık tanımasını talep ediyoruz. Verilerden sonra eylemlerin de takipçisi olacağız." şeklinde konuştu.

Yıldırım-Kara, önemli olanın sadece antidepresan kullanımındaki artışın değil, bu artışın sebeplerinin ve sonuçlarının derinlemesine incelenmesi olduğunu vurgulayarak, konuyla ilgili atılacak adımların sorulduğu bir son soruyla önergesini tamamladı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow