CHP İzmir’den ‘Anayasa’ ile Yargıtay’a tepki: İkinci yüzyılda kriz!

‘ANAYASAL KRİZ’

Nov 13, 2023 - 16:14
 0
CHP İzmir’den ‘Anayasa’ ile Yargıtay’a tepki: İkinci yüzyılda kriz!

CHP İzmir’den ‘Anayasa’ ile Yargıtay’a tepki: İkinci yüzyılda kriz!

CHP İzmir İl Başkanlığı, Yargıtay’ın ‘Can Atalay’ hamlesine karşı bir araya geldi. Açıklamayı CHP İzmir İl Sekreteri Av. Özlem Ünsal okudu.

Yenigün Gazetesi'nden Sıla Arabacıoğlu'nun haberine göre, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuya gecikmeli olarak CHP İzmir İl Başkanlığı’ndan da tepki geldi. İzmir Adliyesi’nin önünde yapılması planlanan açıklama kötü hava şartları nedeniyle CHP İzmir İl Başkanlığı’nda yapıldı. Örgüt, salonda hazır bulunurken basın açıklaması T.C. Anayasası ile gerçekleştirildi. CHP İzmir İl Sekreteri Av. Özlem Ünsal, “Genel başkanımız Özgür Özel ile birlikte TBMM’de direnen tüm vekillerimizin yanındayız” dedi.

‘ANAYASAL KRİZ’

Av. Ünsal, “Hukuku hakim kılması, yasaların emredici maddelerine göre adaleti sağlaması ve anayasal düzeni tesis etmesi beklenen Yargının bizzat kendisinin, Anayasanın emredici kurallarını tanımadığı, yok saydığı bir ülkede hukuk devletinden söz edilemez. Hukuk devletinin olmazsa olmaz ilkelerini yok sayan, kuvvetler ayrılığını reddeden bu meydan okumanın hukuka ve anayasal düzene inanan bizleri asla yıldıramayacağı ve direnmemizi durduramayacağını en başta ilan etmek isterim. Genel Başkanımız Özgür Özel’in ifade ettiği gibi, bu skandal karar ‘Anayasa'ya kafa tutmaktır, darbe girişimidir, kalkışma girişimidir.’ Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusu yaklaşımı da akıldan, liyakatten, anayasadan ve gerçeklikten kopuk bir karardır. Bu mesele, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay meselesi olmanın çok ötesinde bir meseleye dönüşmüştür. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında bu ülkeye yaşatılan şey Anayasal krizdir” diye konuştu.

‘BU TAVRA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Anayasaya, Anayasal kurumlara ve Anayasa Mahkemesine açıkça meydan okunduğunu söyleyen Ünsal, “Yargıtay kararı ve suç duyurusu; bağımsız ve tarafsız yargı güvencesinin kalmadığını göstermektedir. Eğer Anayasa mahkemesinin kararı yok sayılacak, anayasa çiğnenecekse, bu ülkede yaşayan hiç kimsenin hukuk güvenliğinin varlığından ve hukuk devletinden söz edilemez. CHP olarak yargıyı ayaklar altına alan bu tavra boyun eğmeyeceğiz. Yargıtay kullanılarak denenen, kamuoyunun tepkisinin ölçüldüğü, anayasal düzene karşı yeni bir düzenin provasının yapıldığını düşündüren bu tiyatroyu izlemeyecek, direnmek için tüm anayasal haklarımızı kullanacağız. Çünkü Anayasa Mahkemesi temel hak ve hürriyetlerin bekçisidir” ifadelerini kullandı.

‘KARAR VERECEK TEK SARAY ADALET SARAYI’

Özlem Ünsal, “Adaletin uygulanacağı, hukukun işletileceği, yargının karar vereceği tek saray vardır o da Adalet Sarayıdır. Kimse kendisini hukuktan ve anayasadan üstün göremez. Bizler biliyoruz ki, hukukçuların üzerindeki kıyafet sadece bir cübbe değil, mesleğimizi yaparken omuzlarımızdaki sorumluluğa anlam yükleyen bir semboldür aynı zamanda. Giyiniyorsanız bileceksiniz... Siyah rengi adaleti temsil eder. Layıkıyla adaleti sağlamak için koltuklarında oturan yargıçlara selam olsun. Üzerinde cepleri yoktur. Çünkü yaptığımız görev kamu görevidir. Bireysel menfaat peşinde olmadan görevini yapan yargıçlara selam olsun... Önünde düğmesi iliği yoktur. Çünkü adaleti sağlarken kimsenin önünde düğmemizi iliklemeyiz. Hiçbir baskıya boyun eğmeden hür iradesiyle kararını veren yargıçlara selam olsun. Genel başkanımız Özgür Özel ile birlikte TBMM’de direnen tüm vekillerimizin yanındayız” açıklamasını yaptı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow