CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SUİÇMEZ CMK ÜCRETLERİNİ ELEŞTİRDİ

CMK ÜCRETLERİNİ ELEŞTİRDİ

Jan 24, 2024 - 22:32
 0
CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SUİÇMEZ  CMK ÜCRETLERİNİ ELEŞTİRDİ

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SUİÇMEZ; “CMK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ ANAYASAL ANGARYA SUÇUDUR.”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Resmî Gazete’de yayımlanan “Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2024 Yılı Tarifesi” ile ilgili Meclis Genel Kurulunda, CMK tarifesine getirilen artışın, enflasyonun oldukça altında olduğuna dikkat çekti.

Suiçmez, CMK uyarınca görevlendirilen avukatların, hukuki süreçlerde önemli bir rol üstlendiğini ve adaletin sağlanmasında etkin bir görevi yerine getirdiklerini belirterek, avukatların alacakları ücretlerin, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin oldukça altında kaldığını ifade etti.

CHP Trabzon Milletvekili ve aynı zamanda önceki Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı olan Av. Sibel Suiçmez konuşmasının devamında;

“CMK ücret tarifesi her yıl aralık ayında Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilerek ocak ayında yürürlüğe girer. Yıllardan beri, kabul edilemeyecek, Anayasa’mıza göre angarya olan bir sistem içerisinde barolar ve avukatlar vatandaşların adalete erişim ve adil yargılama hakkı için bu görevi üstlenmektedirler ama artık bıçak kemiğe dayanmış durumdadır. Türkiye Barolar Birliğinin görüşünün dışında ve enflasyonun altında yapılan bu artışı artık avukatlar ve barolar kabul etmiyorlar, sistemi yavaşlatma ve kapatma kararı aldılar; onları destekliyorum.” ifadelerini kullandı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow