CHP'li Bayır açtı ağzını yumdu gözünü: Soyer'e zehir zemberek eleştiriler

Soyer'e zehir zemberek eleştiriler

Apr 15, 2024 - 21:22
 0
CHP'li Bayır açtı ağzını yumdu gözünü: Soyer'e zehir zemberek eleştiriler

CHP'li Bayır açtı ağzını yumdu gözünü: Soyer'e zehir zemberek eleştiriler

CHP önceki dönem Tacettin Bayır, Önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sert sözlerle eleştirdi. Tacettin Bayır açıklamasında, “Seçim arifesinde partinin aleyhinde çalışırlar, partiye oy verecek insanları sandığa göndermemek gibi eğilimler gösterirler. Yıllarca belediye başkanlığı yaptınız ancak ilçe yöneticiliğiniz veya örgütte harcadığınız mesai yok. Emek, alın teri ve hak ise sizin hakkınız değildi. Göreve gelince arkadaşlarınızı PM’ye sokabilmek için Ankara’da restoran kapattınız. Bir Büyükşehir başkanı örgütün içişlerine bu şekilde müdahale etmez. Belediye şirketlerinin başına genel müdür olarak atadığı kişiler delege seçimlerine müdahale etmez. O arkadaşlarımız hala bir takım mesajlar veriyor. Siyasete yeni giriyormuş gibi 'siyasete devam edeceğim' diyor. Kurultay delegeliği devam ettiği için ‘bir yerlere aday olacağım’ sanıyor. Kusura bakmayın, sizi bu parti hiçbir yere taşımaz. Siz cephede mücadele ederken cepheyi terk ettiniz" dedi.

EGEPOSTASI- CHP Önceki Dönem İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, TR35 TV’de yayınlanan Birol Soylu ile 10. Köy programına konuk oldu.

“BÜYÜKŞEHİR İÇİN ANKET YAPILMADI”

Seçim sürecini değerlendiren Tacettin Bayır, “Genel seçimlerin bizim üzerimizdeki yarattığı şoktan sonra yerel seçimlerde olumlu bir şok yaşadık. Biz genel seçimlere dersimizi çalışmıştık. 6’lı masa ile uzun süre birlikte yürümüştük. Ancak o masadan bir hanım efendinin kalkıp geri dönmesi olayları sonucunda kesin kazanacağımıza inandığımız bir seçimi kaybettik. Bu örgüt üzerinde büyük bir travma yarattı. Parti kendi içinde bir durum değerlendirmesi yapmadı. Olay merkeziyetçi bir noktadan genel başkan değişimi yaşandı ve farklı bir çalışma metoduna geçildi. Biz Musa Çam ile başkanlık müracaatına yarım saat kala karar verdik ve aday adayı olmuştuk. Bu adaylıkta çok iyi bir sonuç aldık mı demeliyiz? 100 yıllık partiye yakışmayacak bazı yöntemler uygulandığı için eleştirilerim olacak. 100 yıllık parti belediye başkan adaylarını hangi yöntemle belirleyeceğini açıklamadan müracaatlarını aldı. Belediye başkanlarını atama ya da ön seçim ile yapacağım demedi. Anketten bahsettiler ama ortada anket yok. Büyükşehir’de anket yapılsaydı, bizim adımız olurdu. Bu parti bundan sonraki alacağı kararlarda parti içi demokrasiyi hissederek kimin vekil olacağına, kimin belediye başkanı olacağına tüm parti örgütü ile karar vermeli. 80 öncesinde tüm vekiller ve başkanlar ön seçimle belirleniyordu. O dönemlerde hayal edemeyeceğimiz yerleri kazanmıştık. O dönemin 10 Büyükşehir’inden 8’ini almıştık. Şimdi aynı rüzgar ile aydınlık yarınlara gidiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“REHAVETE KAPILMAYIN, ŞIMARMAYIN”

Rehavet uyarısı yapan Bayır, “Bu rehavet beni ürkütüyor 89’da da böyle bir rehavete kapıldık. 10 yıl sonra baraj altında kaldık. Yerel seçim sonuçları bizi iktidara götürür ancak şımarmamalıyız. Bize oy vermeyen halka tepeden bakmamalıyız. Genel Başkanımız bunun örneğini seçim gecesi yaptığı konuşma ile örneğini gösterdi. Bize oy veren vermeyen demedi, ayırt etmedi” dedi.

“DUMAN’IN ROZETİNİ ÇIKARDIM”

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman’ın özel olarak davet ettiği için devir-teslim törenine katıldığını ve rozetini çıkardığını anlatan CHP’li Bayır, “        Baktım hala CHP rozeti yakasındaydı. O rozeti çıkardım ve CHP’de kural, Buca’da sana oy verenin de vermeyenin de belediye başkanı olacaksın. Parti rozetini 5 yıllığına emanet olarak çıkartıyorum dedim. İzmir’de ciddi bir değişim rüzgarı oldu. Burada kafalarda bir soru işaretlerini de getirdi. Mevcut belediye başkanlarından başarılı olanlar vardı. Ancak genel olarak baktığımız zaman siyasetin kendi içerisinde bazı kuralları var. 2 dönem vekillik yaparsan ‘yeter git torun sev’ denmeye başlıyor” ifadelerini kullandı.

SOYER’E ZEHİR ZEMBEREK SÖZLER

Önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i sert sözlerle eleştiren Bayır, “ Bu seçim sürecinde bizi en  etkileyen ve üzen Tunç Soyer’in davranışları oldu. Genel Başkan da bu duruma çok üzüldü. Seçim arifesinde partinin aleyhinde çalışırlar, partiye oy verecek insanları sandığa göndermemek gibi eğilimler gösterirler. Ne yazık ki partimizin içerisinde, sadece yeniden aday gösterilmediği için kendini haklı görenler var. Yıllarca belediye başkanlığı yaptınız ancak ilçe yöneticiliğiniz ve örgüte verdiğininiz mesai yok. Emek ve alın teri ise, hak ise sizin hakkınız değildi. Size adaylık verilmesine rağmen biz sokak sokak gezerek oy istedik ve başımıza taç ettik. Ancak siz aday gösterilmeyince bu bir mirasmış gibi başkası gösterilince kendi kentinizde çalışmadınız. İzmir sokaklarında görev yapan bir belediye başkanını halk görmedi. Bu CHP için tarifi yerinde ise ayrık otu ölçeğidir. Siz bu kentin büyükşehir belediye başkanıysanız herkesi kucaklamak zorundasınız. Ben 3 dönem vekillik yaptım. Seferihisar’da devamlı kendisine omuz verdim, Büyükşehir’e gelince de omuz verdim. Siz göreve gelince arkadaşlarınızı PM’ye sokabilmek için Ankara’da restoran kapattınız. O arkadaşlara verdiğiniz maddi destekler ile arkadaşı PM’ye liste başı yapmayı başardınız. Peki bizim günahımız neydi? Bir Büyükşehir  başkanı örgütün içişlerine  bu şekilde müdahale etmez. Belediye şirketlerinin başına genel müdür olarak atadığı kişiler delege seçimlerine müdahale etmez. Siz personel ihtiyacını ilçe kongresini kazanmak için kullanırsanız bu partiye en büyük kötülüğü yaparsınız” diye konuştu.

“BU PARTİ SİZİ BİR YERE TAŞIMAZ”

Soyer’e  mesaj veren Bayır, “Ben, Atila Sertel ve Musa Çam şartlı belediye başkan aday adayı olduk. Ön seçim yapılırsa aday olacağımızı söyledik. Ancak biz gösterilmedik diye de Genel Merkez’e küsmedik, başka vilayetlere gitmedik. Buca’da, Konak’ta, Seferihisar’da çalıştık. İl danışma kurulunda sıkıntılı olan ilçelerin röntgenini çektik ve o ilçelerde daha yoğun çalışmalar yaptık. ‘Ben yoksam yansın’ demedik. Bazı arkadaşlar bunu yaptılar. O arkadaşlarımız hala bir takım mesajlar veriyor. Siyasete yeni giriyormuş gibi siyasete devam edeceğim diyor. Kurultay delegeliği devam ettiği için ‘önümüzdeki kurultayda öne çıkıp bir yerlere aday olacağım’ diye düşünüyor. Kusura bakmayın. Sizi bu parti hiçbir yere taşımaz. Siz cephede mücadele ederken cepheyi terk ettiniz” dedi.

“ÖRGÜTE MÜDAHALE ETMEYİN”

Belediye başkanlarına çağrıda bulunan Bayır, “Ben artık eleğimi duvara astım. Örgüt benim siyasal birikimimden faydalanabilir. Bugün burada konuştuklarımı beni dinleyen belediye başkanlarından isteğim var; siz halka hizmet etmeye bakın ve örgüt işlerine müdahale etmeyin.  Kimin delege olacağına, kimin ilçe başkanı olacağına, kimin PM’ye gireceğine karışmayın.  Ne zaman ki bir CHP’li yönetici her telefonu açmaya başlayınca biz iktidara geliriz. Siz telefonları açmazsanız, örgütün taleplerini duymazdan gelirseniz bu işler olmaz. Siyaset omurgalı durma meselesidir. Kendi çıkarlarınız için hareket ederseniz omurgasız damgasıyla unutulursunuz” diye konuştu.     

“14 VEKİL ÇIKARDIK, 8 VEKİL KALDI”

Genel seçimlerde milletvekili listelerine tepki gösteren Bayır, “7+7 14 vekil çıkardığın yerde 4 tane vekilleri başkalarına verdin. O 4 vekili topladığında yüzde 1 bile etmiyor. Bari 7’den sonraki sıralar verilseydi. Seçimi yaptık 14 vekili ile Ankara’ya gittik 4’ü bavulunu aldı gitti. Bizi otobüs, tren gibi kullandılar. 10 tane vekil kaldı. 2 vekil de İstanbul’dan geldi, kim olduklarını bilmiyoruz. 8 tane vekil kaldı. O 8 vekilden bir kaçına da ulaşılamıyor. Neden telefonu açanları listeden çıkarıyorsunuz da açmayanları listeye koyuyorsunuz?” dedi.

“SOYER’İN OY ORANI DÜŞÜKTÜ”

İzmir’de 2019 yılındaki seçimlerde oy oranın düşük olduğuna dikkat çeken Bayır, “İlçelere göre değişiyor. Karşıyaka’da partili olmayan bir arkadaş ancak Karşıyaka’nın geniş bir ailesinden gelen arkadaşımız aday gösterildi. Karşıyakalılar bu yöntemi doğru bulmayabiliyor. İttifaklı oylara baktığımız zaman bugün Büyükşehir’de alınan oyun normal olduğunu düşünüyorum. Ben Tunç Bey’in girdiği seçimin oy oranını düşük buluyorum. O seçimde diğer siyasi partilerin oyları vardı. O oyları çıkardığınız zaman Aziz Kocaoğlu’nun aldığı oyun çok aşağısında kaldı. İzmir seçmeni cepte değil. Oyunu bilinçli atar bazen de kızıp sandığa gitmez” ifadelerine yer verdi.

EGE POSTASI

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow