Davutoğlu Sinan Ateş davasını takip etti: Ortada örgütlü bir cinayet var

"HEM YARGIDA HEM DEVLET İÇİNDE ÇETELEŞME VAR"

Jul 4, 2024 - 22:04
 0
Davutoğlu Sinan Ateş davasını takip etti: Ortada örgütlü bir cinayet var

Davutoğlu Sinan Ateş davasını takip etti: Ortada örgütlü bir cinayet var

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davada dördündü duruşma devam ediyor. Davayı takip eden Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, Sincan Cezaevi önünde yaptığı açıklamada, "Ortada örgütlü bir cinayet var ve örgütlü cinayetin bugün hesabı sorulmazsa yarın devlet içine sızmış olan çetelerin başka ne tür cinayetlere sebebiyet vereceklerinin önü alınmaz." dedi. Davutoğlu, hem yargının hem de devletin içinde bir çeteleşme olduğuna dikkat çekti.

Ankara'da 30 Aralık 2022'de silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü celsesi bugün başladı. Davayı takip eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sinan Ateş cinayeti davasına ilişkin Sincan Cezaevi önünde açıklama yaptı.

Davutoğlu "Ortada örgütlü bir cinayet var ve örgütlü cinayetin bugün hesabı sorulmazsa yarın devlet içine sızmış olan çetelerin başka ne tür cinayetlere sebebiyet vereceklerinin önü alınmaz. Bu mesele, bir çetenin bilinçli, örgütlü yaptığı bir saldırı sonucunda bir akademisyenin hayatını kaybetmesi meselesidir" diye konuştu.

Davutoğlu, "Aslında bu dava, alçakça yapılan bir cinayetin şahsi hukuk davası değildir. Bu dava, Türkiye’de gerçekten bağımsız yargının olup olmadığının da ortaya çıkaracağı bir kamu davasıdır" dedi.

"HEM YARGIDA HEM DEVLET İÇİNDE ÇETELEŞME VAR"

Sinan Ateş’in gün ortasında Ankara’da öldürüldüğüne dikkat çeken Davutoğlu, "Bu mesele asla bir şahsın öldürülmesiyle ilgili adli bir mesele değildir, adli bir mahkeme değildir" diyerek sanıkların ifadelerini “tiyatro” olarak nitelendirdi. Hem yargının hem de devletin içinde bir çeteleşme olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Geçmişte bu hukuk devleti yapısının dışında paralel yapılarla devlet içinde örgütlenerek şahsi hesaplarını, çıkarlarını, siyasi hesaplaşmalarını öne alarak oluşan yapıların devletimize ne kadar zarar verdikleri ortadadır” diye konuştu.

Davutoğlu, açıklamasında davayla ilgili şunları kaydetti:

"Düşünün bir dava ki 39 sanığı vardı, 17 sanığı ayrıldı. Başka bir dosyaya aktarıldı. Niçin bu yapıldı? 22 sanık da bugün burada yargılanıyor. Nasıl bir şahsi husumet ki 39 kişiyi birden bir sürecin içine soktu ve nasıl bir şahsi husumet ki, nasıl bir alacak verecek davası ki 2 kişinin bilemediniz 3 kişinin arasında olması gereken bir meselede 22 kişi yargılanıyor. Her şeyden önce bu tiyatroya bir son vermek lazım. Söz konusu olan, husumet dolayısıyla bir insanın hayatını kaybetmesi değil, Türkiye’de hukukun var olup olmamasıdır.

"BU DAVAYI, SIRADAN BİR HUSUMET DAVASINA İNDİRGEMEK HUKUKLA ALAY ETMEKTİR"

Sayın Ayşe Ateş’in açıklamasında da vurguladığı gibi açık bir şekilde Milliyetçi Hareket Partisi’nin bazı yöneticilerine atıfta bulunmuştur, Sayın Ateş. Hiçbir insan, en yakını olan eşinden daha fazla bilgi sahibi değildir. Sinan Ateş’in kardeşinin de bugün ifadesini dinledik. O kadar çok tehdit almışken, o kadar çok örtülü saldırı hazırlıkların muhatap olmuşken sıradan bir husumet davasına bunu indirgemek hukukla ve Türk insanın aklıyla alay etmektir.

Ortada örgütlü bir cinayet var ve örgütlü cinayetin bugün hesabı sorulmazsa yarın devlet içine sızmış olan çetelerin başka ne tür cinayetlere sebebiyet vereceklerinin önü alınmaz. 90’lı yıllarda faili meçhul çok cinayet gördük. Maalesef onların hesabı görülemediği için Türkiye’de kimse kendini hukuk garantisi altında görmedi. Bu mesele, bir çetenin bilinçli, örgütlü yaptığı bir saldırı sonucunda bir akademisyenin hayatını kaybetmesi meselesidir."

ANKA / KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow