DEM Parti cezaevinde bulunan Gülten Kışanak’ı Ankara Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdi

DEM Partinin diğer adayları kim?

Feb 18, 2024 - 00:32
 0
DEM Parti cezaevinde bulunan Gülten Kışanak’ı Ankara Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdi

DEM Parti cezaevinde bulunan Gülten Kışanak’ı Ankara Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, halen tutuklu bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak’ı, aday gösterdi. DEM Parti’nin, İzmir için göstereceği adaya dair görüşmelerin sürdüğü açıklandı.

Dün yapılan DEM Parti MYK toplantısında, ön seçim yapılan yerler dışındaki 8 büyükşehir, 5 il ve 367 ilçe belediye başkanlıkları için belirlenen adaylar, Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

DEM Parti en çok merak edilen iller arasında bulunan Ankara’da, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gülten Kışanak’ı aday gösterdi. Kışanak’la birlikte eski İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da eş başkan adayı olarak tanıtıldı.

Doğan her iki ismin de insan hakları, demokrasi, barış ve adalet mücadelesinde simgeleşmiş isimler olduğunu vurgulayarak Kışanak’ın, cezaevinden gönderdiği mesajı okudu. Kışanak mesajında, sorunların Ankara’da tartışılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Başta Kürt sorunu ve kadın özgürlük sorunu olmak üzere sorunlarımızı kaynağında, Ankara’da tartışmak konuşmak gerekiyordu. Diyarbakır’dan Ankara’ya, Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına, toplumsal barış köprüleri kurmak için yola çıkıyoruz. Sizleri; barışa, demokrasiye ve özgürlüğe inanan herkesi, bu mücadelede inisiyatif almaya davet ediyor, şimdiden başarılar diliyorum”

Kışanak kimdir?

Asıl mesleği gazetecilik olan Kışanak, Kürt siyasetinin en bilinen isimlerinden biri. 12 Eylül döneminde işkencelerle adını duyuran Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde iki yıla yakın bir süre kalan Kışanak, 1990’lardan itibaren çeşitli gazetelerde çalıştı. 2003 yılından sonra Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanı olarak çalışan Kışanak’ın aktif siyasi hayatı, 2007 yılında Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilmesiyle başladı. Seçildikten sonra geçtiği Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) geçti. Kışanak, Selahattin Demirtaş ile birlikte BDP’nin eş genel başkanlığını yaptı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde, BDP'nin desteğiyle Siirt'ten bağımsız milletvekili seçildi.

Kışanak, 2014 yılındaki yerel seçimlerde, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Fırat Anlı ile birlikte belediye eş başkanlığı yapan Kışanak, hendek ve barikat çatışmalarının yaşandığı dönemde görev yaptı.

Hakkında ‘terör örgütü üyeliği’, ‘olağan üye sıfatıyla katıldığı Demokratik Toplum Kongresi'nde terör örgütü lehine konuşma yapmak, ‘PKK'nın çağrısıyla düzenlenen nevruzlarda özerklik çağrısında bulunmak’, ‘resmî araçları PKK üyelerinin cenazelerine tahsis etmek’, ‘yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak’ suçlarından soruşturma başlatılan Kışanak, 25 Ekim 2016'da gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Kışanak’ın yerine kayyum atandı. Hakkında açılan davalar güvenlik gerekçesiyle, Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kışanak’a “örgüte üye olmak”tan 11 yıl 3 ay, “örgüt propagandası”ndan 3 yıl hapis cezası verildi. Halen Kocaeli 1 No'lu Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kışanak, Kobani davasında da yargılanıyor.

DEM Partinin diğer adayları kim?

Doğan’ın basın toplantısında açıkladığı diğer bazı isimler ise şöyle;
-Malatya Büyükşehir Belediyesi Abdulvahap Ekim- Sevim Şimşek Bayram
-Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Celalettin Erkmen- Gülser Yıldırım
-Bursa Büyükşehir Belediyesi İhsan Seylan- Bilmez Erboğa
-Konya Büyükşehir Belediyesi Gülbahar Gündüz- Bülent Kılıç
-Kocaeli Büyükşehir Belediye Hasan Özgüneş- Selda İlgöz Koçyiğit
-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Selman Tutumlu- Ayfer Yılmazer
-Aydın Büyükşehir Belediyesi Suzan Koç- Naif Kanat
-Osmaniye Belediyesi Ziver Gümüş- Zilan Karagüzel
-Kilis Belediyesi Ahmet Üçer- Azize Akoğlu
-Elâzığ Belediyesi Hayrettin Kaya
-Adıyaman Belediyesi Meryem Ceritli- Bahattin Bilgin
-Tunceli Belediyesi Cevdet Konak- Birsen Orhan

DEM Parti her ne kadar her belediye için iki isim açıklasa da Türkiye’de eş başkanlık sistemi olmadığı için, resmi olarak tek kişi aday gösterilecek. Kürt siyasetinin partilerinin kazandığı belediyelerde eş başkanlık sistemi uygulanıyor. Eş başkanlar, resmi olarak belediye meclis üyesi olarak görev yapıyor.

İzmir için görüşmeler sürüyor

Doğan, İzmir CHP ile ortak aday çıkarılıp çıkarılmayacağı yönünde bir soru üzerine, görüşmelerin sürdüğünü ancak tek bir siyasi partiyi adresleyen bir yaklaşımlarının olmadığını belirtti. Aday belirlemek için birçok kesimle görüştüklerini dile getiren Doğan, “(İzmir’de) Kent uzlaşısı kapsamında görüşmeler sürüyor. Tabii orada adres ağırlıklı olarak CHP’dir. Görüşmeler sürüyor, henüz bir nihayete ermedi. Dolayısıyla İzmir ile ilgili daha fazla açıklama yapamıyorum. Kent Uzlaşısı Komisyonumuz, Merkezi Seçim Koordinasyonumuz ve Seçim Hazırlık Komisyonumuzda bu görüşmelere ilişkin bilgiler netleştikçe sizlerle paylaşacağız” dedi.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow