DEM Parti’nin ABB adayı Türkdoğan: “İktidar taleplerimizi gayet iyi bilmekte”

1 Nisan sonrası için mesaj

Mar 8, 2024 - 00:40
 0
DEM Parti’nin ABB adayı Türkdoğan: “İktidar taleplerimizi gayet iyi bilmekte”

DEM Parti’nin ABB adayı Türkdoğan: “İktidar taleplerimizi gayet iyi bilmekte”

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Eş Başkan adayı Öztürk Türkdoğan, “Abdullah Öcalan’a özgürlük” ve “Kürt meselesinde demokratik çözüm” başlıklarıyla yerel seçimler kampanyası yürütülmesiyle ilgili “Kürt sorununun çözümsüzlüğü ana sorunlardan biridir. Bunlar her zaman zaten gündemimizde olan taleplerdir, iktidar bunu gayet iyi bilmektedir” dedi.

Aynı zamanda DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi de olan Türkdoğan, Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu Gültan Kışanak’ın, asli aday olduğu başkent seçiminde sol cephedeki seçmenlerden kendilerine destek verilmesini istedi.

Türkdoğan, beraberinde bir başka MYK üyesi Ebru Günay ve ilçe adaylarıyla birlikte basın mensuplarıyla biraraya geldi.

1 Nisan sonrası için mesaj

Her dönemde siyasal ve hukuksal süreçleri hatırlatmayı bir siyasal parti olarak görev kabul ettiklerini belirten Türkdoğan, “Halkın beklentilerini dile getirmek bizim arkadaşlarımızın faaliyetidir. Meseleyi sadece bir alana çekmemek gerekiyor. Kürt sorununun çözümsüzlüğü ana sorunlardan biridir. Yerel seçim kampanyasını sadece tek başına özgürlük yürüyüşlerine bağlamak doğru değildir. Siyasal süreçlerimiz hiçbir zaman seçimlerle alakalı süreçler olmamıştır. Bunlar her zaman zaten gündemimizde olan taleplerdir, iktidar bunu gayet iyi bilmektedir” diye konuştu.

Türkdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır ötesi operasyon sinyali vermesiyle ilgili soru üzerine ise, seçim öncesinde bölgeye 54 bine yakın askeri personel kaydırıldığını söyledi. Türkdoğan, “Şu anda seçimden sonra bir barış süreci başlayacağına dair hiçbir emare yok. Tam tersi bu seçmen kaydırma bizi başka türlü düşünmeye sevk ediyor. Birileri ‘görüşüyorlar’ deyip manipüle ediyor. Seçimden sonraya dair bir süreç başlayacağına ilişkin umutlanacak hiçbir şey yok. Tek umudumuz DEM Parti’nin güçlenmesi” dedi.

Yerel seçimde adaylar

DEM Parti’nin Ankara’nın 27 ilçesinden 24’ünde belediye başkan adayı gösterdiğini kaydeden Türkdoğan, “kent uzlaşısı” kapsamında Yenimahalle, Polatlı ve Bala ilçelerinde aday çıkarmadıklarına işaret etti.

Bu ilçelerde de belediye meclis üyesi adayları olduğunu belirten Türkdoğan, “kent uzlaşısı” nedeniyle Polatlı ilçesinde aday gösterilmemesi üzerine MHP’den istifa etmiş olan mevcut belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın şimdi CHP’nin adayı olmasıyla ilgili duruma dair ise yorumda bulunmamayı tercih etti.

DEM Parti’nin aday çıkarmadığı Polatlı’da, CHP’nin lehine mi tavır alındığı ve yakın geçmişe kadar MHP’li olan bir isme mi destek verileceğiyle ilgili bir soru üzerine Türkdoğan, herhangi bir isme destek adımı atmadıkları mesajını vererek, şunları söyledi:

“Bizim kent uzlaşısı kavramımız şu: Bizim kentin temel güçleri, dinamikleriyle yaptığımız bir uzlaşıdır bu. Tekil olarak bir siyasi parti ile yapılan bir uzlaşı değildir. Merkez komisyonumuz tek tek bütün illeri değerlendirmiştir ve Ankara’da söylenildiği temelde bir ittifak söz konusu değil. Bizim büyükşehir adaylarımız var, büyükşehir adaylarımız için her yerde halkımızdan oy istiyoruz.”

Türkdoğan, “Yenimahalle’de partimizin belediye meclis üyeleri var, belediye meclis üyelerine oy istiyoruz. Onun dışında ‘Şu partiyi destekleyin’ diye hiçbir yerde hiçbir tutumumuz yoktur. Biz her yerde adaylarımız olduğu için sadece kendimize oy istiyoruz” dedi.

Sözlerine, “Biz seçim döneminde ne kimseye kaybettirmek ne de kimseye kazandırmak gibi bir pozisyonumuzun olmadığını açıkladık. Biz sadece kendimize oy istiyoruz. Bu süreci bir kazanma süreci olarak görüyoruz. Bunu da Türkiye’nin barışını kazanma olarak tarif edebiliriz” diye devam eden Türkdoğan, “Siyasi tartışmalara girmek yerine pozisyonumuz budur. Halkımız, politik bilinci olan bir halktır” ifadelerini kullandı.

Bu arada Yenimahalle Belediyesi hali hazırda CHP’nin yönetiminde ve mevcut belediye başkanı Fethi Yaşar burada yeniden CHP’nin adayı oldu. CHP’nin Bala ilçesindeki adayı ise İsa Kaplan. Kaplan da Yenimahalle’deki Fethi Yaşar gibi gençliğinden beri CHP’li olmasıyla tanınıyor.

2019’a kıyasla ne değişti?: “Muhalefet alması gereken seçimi alamadı”

DEM Parti’nin ABB Eş Başkan adayı olarak CHP’nin mevcut belediye başkanı Mansur Yavaş’ın karşısında rakip olan Türkdoğan, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde o dönem HDP’nin aday göstermeme kararıyla doğal destek verdiği Yavaş açısından bugün neyin değiştiği konusunda ise Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini işaret etti.

Türkdoğan, Gültan Kışanak ile birlikte DEM Parti’nin Ankara’da aday göstermesiyle ilgili olarak “Aday çıkarmamızdan dolayı Ankara’da halklarımız, parti tabanımız çok mutlu. 2019’da partimizin çok farklı bir stratejisi vardı. ‘2019’da siyasi iktidara kaybettirme stratejisi’ izlemiş ve aday çıkarmamıştık. Üzerinden çok zaman geçti. 2023 seçimlerinde adımız Yeşil Sol Parti’ydi. HDP, HEDEP oldu adımız, en sonda da DEM oldu. 2023’te Türkiye halklarıyla birlikte, demokrasi muhalefetiyle birlikte seçenek sunduk, aday çıkartmadık. Siyasi iktidar değişikliğinin önünü açtık ancak Türkiye muhalefeti, dünyanın en zor işini başardı. Alması gereken seçimi almadı. ‘Alamadı’ değil almadı. Bütün bunlar üzerine biz, parti olarak, yeniden yapılandırma süreci yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ciddi eleştirilerde bulundu halkımız. Ankara’da beş yıl geçti. Durum çok farklı. Şu anda Ankara’nın sol-sosyalist seçeneği biziz. Halklardan yana seçeneği biziz. Ankara’da yarışan adaylara baktığınız zaman milliyetçi kanattan gelen adaylar var, partiler farklı olsa da” diyen Türkdoğan, “Ankara’daki kadınlara, sol-sosyalist, Türk, Kürt, LGBTİ ve kadınlara sesleniyoruz. Bize oy vermeliler. Partimize oy istiyoruz. Kendimize oy istiyoruz. Bu yarışta iddialıyız” dedi

Günay: “Gültan Kışanak yerel seçimlerde tutuklu ilk başkan adayı”

DEM Parti MYK üyesi Ebru Günay ise, Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde (Kandıra Cezaevi) tutuklu ABB Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak’ın adaylığıyla bir ilk yaşandığına işaret etti. Cumhuriyet tarihinde bir büyükşehir belediye başkan adayı olarak Kışanak’ın cezaevinden kampanya yürüten ilk isim olduğunu söyleyen Günay, Kışanak’ın hayat öyküsünün bir Türkiye fotoğrafı oluşturduğunu da söyledi.

Bu arada eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın ABB adaylığı kampanyası kapsamında hazırlanan videoda yapılan toplantıda gösterildi. Ardından bu video, “Gültan’la Ankara’ya, Kadınlar Dayanışmaya” adlı sosyal medya hesabında paylaşıldı. Videoda, Kışanak’ın yargılanmasında yaptığı son savunma metni, sanatçı Jülide Kural tarafından seslendirildi.

Yıldız Yazıcıoğlu / VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow