DEVA Partisi İstanbul, Ankara, İzmir adayları belli oldu

DEVA ANKARA ADAYI CELAL MÜMTAZ AKINCI KİMDİR?

Feb 18, 2024 - 01:21
 0
DEVA Partisi İstanbul, Ankara, İzmir adayları belli oldu

DEVA Partisi İstanbul, Ankara, İzmir adayları belli oldu

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala partiler adaylarını belirlemeye devam ediyor. DEVA Partisi'nin İstanbul, Ankara, İzmir adayları belli oldu. DEVA; İstanbul’a parti sözcüsü İdris Şahin'i, Ankara’ya Anayasa Mahkemesi eski üyesi Mümtaz Akıncı'yı, İzmir’e de Serap Karaosmanoğlu’nu aday gösterecek.

Yerel seçimlere tek başına girme kararı alan DEVA Partisi’nin merakla beklenen İstanbul, Ankara, İzmir adayları belli oldu. Adaylar bugün genel başkan Ali Babacan tarafından açıklanacak. DEVA Partisi’nin İstanbul’da Ankara milletvekili ve Parti Sözcüsü İdris Şahin’i, Ankara’da Anayasa Mahkemesi eski üyesi Mümtaz Akıncı’yı İzmir’e de İl Başkanı Serap Karaosmanoğlu’nu aday göstereceği öğrenildi.

idris.jpg
İdris Şahin

Daha önce 250'ye yakın adayını açıklayan DEVA Partisi bugün Bilkent Otel’de yapılacak toplantı ile diğer adaylarını açıklayacak. DEVA Partisi’nin bugün açıklanacak adaylarından bazılarını İstanbul milletvekili Hasan Karal X hesabından ilan etti. Karal, Trabzon’da Selçuk Keskin, Giresun’da Murat Uçar, Samsun’da Kebire Birer Türk’ün adaylığının kesinleştiğini yazdı.

DEVA ANKARA ADAYI CELAL MÜMTAZ AKINCI KİMDİR?

DEVA Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mümtaz Akıncı, hayatı demokrasi ve adaletten yana tavır koymakla geçmiş bir hukuk insanı.

Doğduğu şehir olan Afyonkarahisar’ın Baro Başkanlığı’nı yaptığı 10 yıl boyunca her kesim ve görüşten isimle ortak bir yönetim sergileyen Akıncı daha sonra Baro Başkanları tarafından belirlenen üç aday arasına girdi ve 2010 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi.

On iki yıla yakın süre AYM üyeliği yapan Akıncı, daha sonra Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevinden de 2022 tarihinde emekli oldu.

Mümtaz Akıncı, demokrat kişiliğiyle de biliniyor. Akıncı, hukuk ve demokrasi sorunlarının yaşandığı dönemlerde kamuoyunun yakından bildiği birçok önemli davada tercihini demokrasi ve özgürlüklerden yana kullanmış bir isim.

mumtaz.jpg
Mümtaz Akıncı

TARİHİ KARARLARA İMZA ATTI

Anayasa Mahkemesi’ne Baroların önerdiği 3 isimden birisi olarak 2010 yılında TBMM tarafından seçildi.

27 Nisan e-bildirisi, 367 Kararı, AK Parti’ye Kapatma Davası’na Baro Başkanı olarak tepki gösterdi.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davada “hak İhlali” yönünde oy kulandı.

Anayasa Mahkemesi’nin “Çoklu Baro” kararını karşı çıkarak şerh düştü.

Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili açılan davada Anayasa Mahkemesi Kararı’na aykırı oy kullanarak şerh düştü.

Gezi olayları sırasında ölen Ethem Sarısülük başvurusunda AYM’nin, “15 bin TL’lik ceza, olayın neticesi ile orantılı” kararına karşı oy kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin Osman Kavala kararına muhalefet şerhi yazanlar arasındaydı.

Ayşe öğretmen olarak bilinen Ayşe Çelik’in “ifade özgürlüğünün ihlal edildiği” kararına imza atan isimlerdendi.

Mehmet Altan’ın “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği” kararlarına da imza attı.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel’in ifade ve kişi özgürlüğünün ihlal edildiği yönündeki kararda “ihlal” yönünde oy kullandı.

SHP’li eski Bakan Fikri Sağlar’ın ifade özgürlüğünün ihlal edilmediği yönünde çıkan karara karşı oy kullanan isimlerdendi.

İZMİR’E KADIN ADAY

DEVA Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kadın aday gösterdi. DEVA Partisi’nin adayı İl Başkanı Serap Karaosmanoğlu oldu.

Çocukluğu ve gençliği İzmir’de geçen Serap Karaosmanoğlu, tekstil sektöründe ihracat yapan aile firmasında yönetici olarak iş hayatına atıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Özbekistan’da başarılı çalışmalara imza atan Karaosmanoğlu 2006 yılından itibaren tarım ve hayvancılık alanına yöneldi.

İş insanı olmasının yanı sıra Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nda gönülle eğitmenlik de yapan Karaosmanoğlu, Ege Giyim Sanayicileri Derneği yönetiminde de bulunmuştu.

Siyasi hayata DEVA Partisi’nde atılan Serap Karaosmanoğlu İzmir İl Teşkilatı kurucularından oldu ve Mayıs ayından bu tarafa İl Başkanlığı görevini yürütüyor.

serap.jpg
Serap Karaosmanoğlu

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow