Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sorularını sıraladı

Özdağ, Cevdet Yılmaz'a sorularını sıraladı

Jan 21, 2024 - 00:18
 0
Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sorularını sıraladı

Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sorularını sıraladı

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Gelecek-Saadet Partileri TBMM Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a yönelik sorularını sıraladı. Özdağ, hükümetin ekonomi yönetimine dair bilinçsiz ve yanlış uygulamalar nedeniyle vatandaşların yaşam mücadelesi verdiğini, gelir durumlarının eriyerek yok olduğunu belirtti. Vergi yükünün katlanılamaz bir adaletsizliğe sebep olduğunu ifade eden Özdağ, vergi ve harç oranlarının resmi enflasyon rakamlarının üzerinde belirlenmesiyle adaletsizliğin arttığını vurguladı.

Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a yönelttiği sorular şunlar:

  1. Motorlu araç muayene ücretlerine bu yılbaşında, resmi enflasyon rakamlarının çok üstünde olacak şekilde, yaklaşık yüzde 130 oranında zam niçin yapılmıştır?
  2. Geçen yıl normal bir binek araç muayenesi 507 TL. iken bugün yaklaşık 1.130 Türk lirasına çıkarılmış olmasının gerekçesi nedir?
  3. Daha önceleri devlet tarafından yapılmakta iken Türk ve yabancılardan oluşan bir firmaya özelleştirilmek suretiyle verilmesi sırasında, rekabet unsurları ve devletin çıkarları korunmuş mudur?
  4. Türkiye'de yaklaşık 27 milyon motorlu araç var ve bu araçların mutlaka muayene edilmesi gerekiyor. Tek bir firmaya bu yetkinin verilmesi ile bir tekelleşme meydana geldiği, bilinmektedir. Söz konusu durum hakkında rekabet unsurlarının da devreye sokulacağı yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?
  5. Özelleştirmeden kasıt: devletin daha fazla gelir elde etmesi ve atıl durumda olan kurumların halkımıza daha iyi ve ucuza hizmet vermesi iken, öncesinde de zaten gelir getiren ve iyi işleyen söz konusu araç muayene hizmetlerinin tekelleşmesinin önünün açılmasında nasıl bir kamu yararı vardır?
  6. Vatandaşları bezdiren bir randevu sisteminin ardından yaklaşık 10 dakika süren ve sadece kontrolden ibaret olan bir işlem için alınan bu fahiş ücret makul ve hakkaniyetli midir?
  7. Araç muayenesi adı altında, vatandaşlarımızın tanımladığı şekliyle: “soyulmalarına” dur diyecek bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Özdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen cevapta, konunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ait olduğu belirtilmiş, ardından da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'na sorularını ilettikten sonra verilen cevapta, sorumluluğun Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda olduğu ifade edilmiştir. Bu durumu eleştiren Özdağ, kamuda görev yapan yöneticilere yeterli bilgi sahibi olma, doğru bilgi verme ve milletvekillerine doğru ve doyurucu cevaplar verme sorumluluğunu hatırlatarak, bu yöneticilere karşı herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını sormuştur.

Ayrıca, bu yöneticilere hakkında görevleri ve nasıl cevap vermesi gerektiği konusunda eğitim verilip verilmeyeceğini de sormuştur.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow