EBSO'dan Çok Tartışılacak Gezi

Münih’e Geri Dönüşüm Fuarına Gittiler

Jun 23, 2024 - 23:56
 0
EBSO'dan Çok Tartışılacak Gezi

EBSO'dan Çok Tartışılacak Gezi: Altın Madencisi Oda Başkan Yardımcısı, Çevre İl Müdürünü Almanya'da Ağırladı

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından organize edilen Almanya gezisi, özellikle katılım listesiyle tartışma yarattı. İzmir'in gür sesi olma yeminini eden bizler, bu konuda gördüğümüz yanlışı açık yüreklilikle dile getiriyoruz. İş dünyasından bazı büyük isimleri ve devlet bürokrasisinden bazı kişileri rahatsız edebiliriz, ancak doğruyu söylemekten korkmuyoruz.

Münih’e Geri Dönüşüm Fuarına Gittiler

EBSO, geçtiğimiz ay Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen IFAT Münih Uluslararası Çevre, Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Teknolojileri Fuarı’na bir heyet gönderdi. 13 Mayıs'ta yola çıkan heyet, 18 Mayıs'ta İzmir'e döndü. Çevre Çalışma Grubu’nun organize ettiği bu gezi, geri dönüşüm konusundaki yenilikleri takip etmek açısından son derece önemli ve yerinde bir organizasyondu.

Altın Madencisi Sanayici Başrolde

Ancak, geziye katılan heyetteki isimler arasında tepki çeken bir tablo ortaya çıktı. Geziye katılanlar arasında, Çalışma Grubu Başkanlığı’nı yürüten sanayici Erdoğan Çiçekçi ile birlikte altın madenciliği başta olmak üzere çeşitli madenler işleten Pomza Export şirketinin sahibi Hakan Ürün de EBSO Başkan Yardımcısı sıfatıyla yer aldı. Ayrıca su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Çalışma Grubu Başkanvekili Nedim Anbar ve bazı akademisyenler de heyetteydi. EBSO'dan katılan 3 sanayicinin masraflarını kendi ceplerinden ödediği, sadece 2 misafir katılımcının masraflarının EBSO tarafından karşılandığı belirtildi.

Çevre İl Müdürü de Katıldı

Ancak asıl tartışma yaratan durum, İzmir İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Halit Ergin’in de bu geziye katılması oldu. Çevrecilerin en çok eleştirdiği altın madenciliği sektöründe faaliyet gösteren bir sanayicinin yer aldığı bu geziye İl Çevre Müdürü’nün, masrafları sanayiciler tarafından karşılanacak şekilde katılması 'yok artık' dedirtti. İl Çevre Müdürü’nün çevre açısından denetlemesi gereken sanayicilerin bütçesinden böyle bir geziye gitmesi çok yanlış. Özellikle gezinin liderliğini de çevre açısından en sorunlu sektör olan madencilik alanında faaliyet gösteren bir şirketin sahibinin yaptığı düşünüldüğünde, bu yanlış daha da büyüyor. Bu, en hafif tabiriyle 'etik dışıdır.' Devletin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın il müdürünü Almanya’ya kendi bütçesinden gönderecek parası mı yok?

Tepkiler ve Savunmalar

"EBSO Çevre Çalışma Grubu üyesi Halit Ergin de heyette yer alıyor" şeklindeki savunmalar da durumu değiştirmiyor. EBSO internet sitesinde Çevre Çalışma Grubu üyesi olarak İl Müdür Yardımcısı Göktür Bursalı gözüküyor, Halit Bey’in üye olup olmaması fark etmez. Bu durum, onun denetlemesi gereken sanayicilerin cebinden yurtdışında 5 günlük bir geziye gitmesini mazur göstermez. Üst düzey devlet bürokratlarının bu konuda çok hassas olması gerekir.

EBSO Başkan Yardımcısı olan madenci Hakan Ürün (sağdan ikinci), Oda Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi (soldan ikinci) ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin’i (ortada) geçtiğimiz yıl ilk göreve atandığında ziyaret etmişti.

Sonuç ve Yorum

Bu durum, iş dünyasında ve devlet bürokrasisinde etik değerlerin sorgulanmasına neden oluyor. Üst düzey bürokratların ve sanayicilerin, özellikle çevre gibi hassas bir konuda daha dikkatli ve şeffaf olmaları gerekiyor. Bu tür olaylar, toplumun güvenini sarsabilir ve kurumların itibarını zedeleyebilir.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow