Erdoğan, hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç'ın cenazesine katıldı

Son dönemde neden gündemdeydi?

Apr 24, 2024 - 00:01
 0
Erdoğan, hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç'ın cenazesine katıldı

Erdoğan, hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç'ın cenazesine katıldı

İsmailağa Cemaati'nin lideri Hasan Kılıç, Salı günü Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya kanallarından da Erdoğan'ın cenaze namazından bir fotoğrafı paylaşıldı.

Cemaat, dün Kılıç'ın hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Cemaatin X hesabında yapılan paylaşımda, "Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun" ifadelerine yer verilmişti.

"Hasan Efendi" olarak anılan Hasan Kılıç, Haziran 2022'de böbrek rahatsızlığı nedeniyle 93 yaşında hayatını kaybeden cemaatin eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yerine geçmişti.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cemaatin yeni liderinin babasının vasiyeti gereği Hasan Kılıç olacağını söylemişti.

Cenaze töreni öncesinde cemaat tarafından yapılan duyuruda kadınların cenazeye katılmamaları istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Kılıç'ı seçimden bir gün önce ziyaret etmişti.

Son dönemde neden gündemdeydi?

İsmailağa Cemaati son dönemde 'liderlik' tartışmalarıyla gündemdeydi.

Cemaat en son kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile bağlantılarının kalmadığını açıklamıştı.

27 Mart'ta cemaatin resmi X hesabından yapılan açıklamada Ahmet Mahmut Ünlü'nün "cemaatin mahremini ortaya saçtığı", Hasan Kılıç'a "hürmetsizlik ettiği" ve cemaati dağıtmak için çalıştığı ifade edilmişti.

Cübbeli Ahmet ise buna karşılık olarak sosyal medyadan yaklaşık 4 saatlik bir video yayınlayarak "Tarikat Hasan Efendi'nin tarikatı değildir ki beni ihraç etsin. Hasan Efendi nasıl Mahmud Efendi'nin müridiyse ben de Mahmud Efendi'nin müridiyim, mürit müridi nasıl ihraç edecek?" demişti.

Cemaat ne zaman kuruldu?

İsmailağa Cemaati, günümüzde Nakşibendi tarikatını temsil eden dini oluşumlardan biri.

Adını, 56. Şeyhülislam İsmail Efendi tarafından İstanbul'un Fatih ilçesindeki Çarşamba semtinde yaptırılan camiden alan cemaat, Mahmut Ustaosmanoğlu tarafından 1980'lerin başında kuruldu.

Ustaosmanoğlu'nun yıllarca imam-hatip olarak görev yaptığı bu cami, cemaatin de merkezi. Caminin yanında ise İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı binası bulunuyor.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow