Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya müzakere çağrısı: Barış masasını yeniden kurarız

Barış masasını yeniden kurarız

Feb 28, 2024 - 19:56
 0
Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya müzakere çağrısı: Barış masasını yeniden kurarız

Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya müzakere çağrısı: Barış masasını yeniden kurarız

Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Zirvesi'ne gönderdiği videolu mesajında müzakere çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Barışın inşası için daha önce İstanbul'da kurmuş olduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye de hazırız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Rusya-Ukrayna savaşına dair "Savaşın adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesi için diplomasiye ve diyaloğa şans verilmesi gerektiğine dair görüşümü muhafaza ediyorum" diyen Erdoğan müzakere çağrısında bulunarak "Barışın inşası için daha önce İstanbul'da kurmuş olduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye de hazırız." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"İSTANBUL'DAKİ MÜZAKERE MASASINI YENİDEN KURARIZ"

Barış girişimlerinin başarıya ulaşmasında her iki tarafın da bir araya getirilmesinin şart olduğuna inanıyorum. Barışın inşası için daha önce İstanbul'da kurmuş olduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye de hazırız.

Savaşın adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesi için diplomasiye ve diyaloğa şans verilmesi gerektiğine dair görüşümü muhafaza ediyorum. En azından barışın genel parametrelerinin belirlenmesi üzerinde ortaklaşa bir çalışmaya başlanması gerektiği kanaatindeyim. Kırım Tatarı soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması için de her türlü çabayı gösteriyoruz. Ukrayna'nın süratle toparlanması ve yeniden inşasına katkı sağlamaya da hazırız.

"KARADENİZ'DE TİCARİ GEMİLER İÇİN DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR"

Sayın Zelenskiy 10 maddeli barış planını prensip olarak destekliyoruz planın gıda güvenliği ile ilgili başlığında yürütülecek çalışmalarda liderlik rolünü de üstlendik. Gayretlerimizle tesis edilen ve uygulandığı dönemde kritik rol oynayan Karadeniz girişimi de gündemimizdeki yerini koruyor. Ayrıca Karadeniz'de ticari gemiler için seyrüsefer emniyetinin sağlayacak bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ile işbirliği halinde Karadeniz'de güvenlik taahhütlerini içerecek yeni bir düzenleme için temaslarımızı sürdürüyoruz.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow