Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

4 Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

Feb 13, 2024 - 22:18
 0
Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

Bağımsız kaynaklara göre yoğun şekilde silahlandırılmış Ermenistan Azerbaycan sınırındaki askeri bölge özellikle barış görüşmelerinin etkisiyle son dönemlerde nispeten sakin bir süreç geçiriyordu.

Ermenistan, dört askerinin sınırda Azerbaycan tarafından açılan ateşte öldüğünü bildirdi. 

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan güçlerinin Syunik vilayetine bağlı Nerkin Hand köyü civarındaki Ermeni mevzilere ateş açması sonucu dört askerin öldüğü, bir askerin de yaralandığı belirtildi. 

Bakanlığın açıklamasında, yaralı askerin hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi.

Azerbaycan Sınır Servisi'nden yapılan açıklamada ise, Ermeni güçlerinin bir önceki gün yaptığı "provokasyon"a karşı "intikam operasyonu" düzenlendiği kaydedildi. 

"Olaydan tamamıyla Ermenistan askeri ve siyasi liderliği sorumludur" denilen açıklamada, gelecekteki provokasyonların daha ciddi önlemlerle karşılaşacağı uyarısında bulunuldu.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin pazartesi akşamı Nerkin Hand'dan yaklaşık 400 km uzaklıkta, sınırın kuzeybatı kesimindeki Azerbaycan mevzilerine ateş açıldığını bildirdi. Ermenistan olayı yalanladı.

Hadise, iki ülkenin 30 yılı aşkın süredir aralıklarla devam eden savaşı sona erdirmek için olası bir anlaşmayı müzakere etmeye başlamasından bu yana yaşanan ilk kanlı olay oldu. 

Bağımsız kaynaklara göre yoğun şekilde silahlandırılmış iki ülke sınırındaki askeri bölge özellikle barış görüşmelerinin de etkisiyle son dönemlerde nispeten sakin bir süreç geçiriyordu.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow