Eski Hollanda başbakanı ve eşinden ötanazi kararı

ÖTENAZİ ŞARTLARI NELER?

Feb 11, 2024 - 14:24
 0
Eski Hollanda başbakanı ve eşinden ötanazi kararı

Eski Hollanda başbakanı ve eşinden ötanazi kararı

Eski Hollanda başbakanı Dries van Agt ve eşi Eugenie ötanazi yoluyla yaşamına son verdi. Van Agt'ın, 2019 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra bir daha tam olarak iyileşemediği, Eugenie'nin de çok hasta olduğu ifade edildi.

Hollanda'da "ikili ötanazi" eğilimi giderek artıyor. 93 yaşındaki eski Hollanda başbakanı Dries van Agt, eşi Eugenie ile birlikte ötanazi yoluyla yaşamına son verdi.

2020 yılında 26 kişiye partnerleriyle aynı anda ötenazi uygulanmıştı. Bu sayı 2021'de 32, 2022'de ise 58'ye yükseldi.

Van Agt'ın daha sol eğilimli olduğu sonraki yıllarda kurduğu Filistin yanlısı bir grup olan Haklar Forumu, çiftin ölüm haberini "birlikte ve el ele" diyerek duyurdu. Direktör Gerard Jonkman, yayıncı NOS'a yaptığı açıklamada her ikisinin de çok hasta olduğunu ancak "birbirleri olmadan yapamayacaklarını" söyledi. Van Agt 2019 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra bir daha tam olarak iyileşememişti.

ÖTENAZİ ŞARTLARI NELER?

Aktif ötanazi Türkiye'de yasal değil. Mevcut hastalık tedavi edilemez olmalı. Söz konusu hastalık dayanılmaz bir ıstırap vermeli. Acıların devamlı olması şart olmayıp kuvvetli olmaları yeterli. Hastanın uygulanacak ötenaziye onay vermesi gerekiyor. Hollanda, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaleti ötenazinin yasal olduğu ülkelere örnek olarak verilebilir.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow